eur:
406.62
usd:
386.37
bux:
77766.32
2024. november 14. csütörtök Aliz
Washington, 2017. május 16.Donald Trump amerikai (j) és Recep Tayyip Erdogan török elnök a washingtoni Fehér Házban tartott megbeszélése utáni sajtóértekezleten a Roosevelt-teremben 2017. május 16-án. (MTI/EPA/Michael Reynolds)
Nyitókép: Michael Reynolds (MTI/EPA)

Demilitarizált övezetet hoztak létre Szíriában

A felkelőcsoportok hétfőn befejezték a nehézfegyverek kivonását a Törökország és Oroszország által kijelölt demilitarizált övezetből a Szíria északnyugati részén lévő Idlíb tartományban.

Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök szeptember 17-én állapodott meg a demilitarizált övezetről, amelyet október közepén alakítanak ki. Ez a rész 15-20 kilométer széles lesz, ahol orosz és török csapatok járőröznek majd egymással egyeztetve. Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója az InfoRádiónak elmondta: korábban egy nagy offenzíva készült a szír kormányerők részéről, amihez Oroszország és Irán is csatlakozott volna, viszont ezt Törökország ellenezte. A három külső hatalom egymás partnere ebben a konfliktusban, így

„két barát támadta volna meg egymást”.

A támadás elkerüléséért cserébe Törökország vállalja, hogy az Idlib tartományban lévő felkelő csoportokat pacifikálja. A támadás azért nem indult meg, mert nagyon súlyos áldozatokkal járt volna: úgy vélik, hogy a tartományban 2-3 millió civil és több tízezer fegyveres lehet, ezért a támadás az emberáldozatok és a puszítás mellett újabb migrációs hullámot is előidézhetett volna.

A szakértő szerint Ankarának nem elsősorban a migrációs válság megakadályozása a fő cél ebben a konfliktusban. Az egyik szíriai tartomány "bekebelezésével, elfoglalásával" végképp megkerülhetetlen szereplőivé váltak a későbbi szíriai politikai rendezésnek. Az Egyesült Államok, Oroszország és Irán tehát kénytelen Törökországot is bevonni az egyeztetésbe. A dolog pikantériája azonban az, hogy Törökország nem kívánja az Aszad-rezsim maradását támogatni.

Kérdéses tehát, hogy egy későbbi politikai rendezést hogyan lehet végrehajtani,

ha legalább egy, de lehet, hogy két szereplő - mert az USA szerepe változhat - Aszad ellen van, Oroszország és Irán álláspontja viszont az, hogy Aszadnak maradnia kell - mondta a szakértő.

A régió északi területén 2017-ben már kialakítottak egy övezetet, ahová olyan lázadók költözhettek családjukkal, akik a szíriai kormánnyal kötött egyezségek keretében a polgárháború dúlta ország más részeiből elvonulhattak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Harminc százalékkal emelkedett a légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz fordulók aránya múlt héten. A betegek mintegy tizenkét százaléka covidos, az influenza egyelőre elhanyagolható mértékben van jelen - mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll főosztály vezetője.

Orbán Viktor: Szerbia a legfontosabb ország a magyar biztonság szempontjából

A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokat határoztak el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgáz-kereskedelem és a földgáztárolás kérdésében, valamint megállapodtak a Röszke-Horgos határátkelőhely modernizálásáról is - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×