A NASA programjának keretében Hold körüli pályára áll az Orion nevű űrhajó – mondta az InfoRádió Szigma - A holnap világa című magazinműsorában Hirn Attila. Az űrdozimetriai kutatócsoport vezetője hozzátette: a jármű három hét elteltével tér vissza a Földre, majd a mérőeszközök bevizsgálásával kiderül, hogy sikerült-e a küldetés.
A jelenlegi küldetés emberi jelenlét nélkül zajlik, az űrhajó üléseibe két próbababát, úgynevezett ember szerű fantomot helyeznek el.
Az anyaguk hasonlít az ember szöveteihez, a belsejükben pedig dózismérőket helyeznek el, melyek mérik, hogy az egyes szervek milyen sugárzást kapnak – tájékoztatott Hirn Attila.
A hatvanas-hetvenes évek Hold-küldetéseinél használt eszközök kezdetlegesek voltak, illetve akkor még nem tartották annyira fontosnak a mérések nyomon követését, mint most – magyarázta a szakértő, hogy miért van szükség a most tervezett vizsgálatokra.
A jövőben hosszabb időtartamú küldetésekben gondolkoznak: a terv szerint Hold körüli pályán egy hónapot töltenek az űrhajósok, az égitest felszínén pedig bázisokat és űrállomásokat építenének majd fel. Így nagyobb sugárzási dózisoknak lennének kitéve, mint a korábbi expedíciókon, tehát nagyobb a kockázat.