eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
A Nemzetközi Űrállomás a Hold előtt Salgótarjánból fotózva 2018. július 5-én.
Nyitókép: MTI / Komka Péter

Magyar tudósok is részt vesznek a NASA új Hold-küldetésében

A NASA új űrhajójának első, egyelőre emberek nélkül végzett Hold körüli próbarepülésében vehet részt az MTA Energiatudományi Kutatóközpontban működő Űrdozimetriai Csoport, amely passzív dózismérő detektoraival járulhat hozzá a küldetés sikeréhez.

A NASA programjának keretében Hold körüli pályára áll az Orion nevű űrhajó – mondta az InfoRádió Szigma - A holnap világa című magazinműsorában Hirn Attila. Az űrdozimetriai kutatócsoport vezetője hozzátette: a jármű három hét elteltével tér vissza a Földre, majd a mérőeszközök bevizsgálásával kiderül, hogy sikerült-e a küldetés.

A jelenlegi küldetés emberi jelenlét nélkül zajlik, az űrhajó üléseibe két próbababát, úgynevezett ember szerű fantomot helyeznek el.

Az anyaguk hasonlít az ember szöveteihez, a belsejükben pedig dózismérőket helyeznek el, melyek mérik, hogy az egyes szervek milyen sugárzást kapnak – tájékoztatott Hirn Attila.

A hatvanas-hetvenes évek Hold-küldetéseinél használt eszközök kezdetlegesek voltak, illetve akkor még nem tartották annyira fontosnak a mérések nyomon követését, mint most – magyarázta a szakértő, hogy miért van szükség a most tervezett vizsgálatokra.

A jövőben hosszabb időtartamú küldetésekben gondolkoznak: a terv szerint Hold körüli pályán egy hónapot töltenek az űrhajósok, az égitest felszínén pedig bázisokat és űrállomásokat építenének majd fel. Így nagyobb sugárzási dózisoknak lennének kitéve, mint a korábbi expedíciókon, tehát nagyobb a kockázat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×