A ferihegyi repülőtér különleges biológiai társulás, a kelet-európai sztyeppék, puszták egyik utolsó fennmaradt érintetlen területe. Ez a biológiai közösség körülbelül a Duna vonaláig terjed. A repülőtér 1515 hektrányi területe kiváló élőhely az ürgéknek: zavartalan terület, a füvet rendszeresen kaszálják, és elvezetik a csapadékvizet, így a földalatti ürgelyukak is szárazak maradnak.
A fokozottan védett állatok eszmei értéke példányonként 250 ezer forint – mondta az InfoRádiónak Hardy Mihály, a Budapest Airport szóvivője.
A repülőtérnek meg kell őriznie a populációt, ahol csak lehet, ugyanakkor új beruházásokra is szükség van, ezért e területekről átköltöztetik az állatokat. Így tettek a Cargo City névre keresztelt, új árukezelő központ építésének területe esetében is.
A Vecsés melletti területekről szakemberek segítségével, csapdákkal fogtak be 50 ürgét, és egy nemzeti park területére költöztették át őket.
Az ürgéket egy másik okból is át szokták költöztetni: a kifutópálya közeléből rendszeresen eltávolítják őket, mert az ürgékre vadászó ragadozó madarak méretük miatt zavarhatják a le- és felszálló gépek forgalmát. Ilyenkor is a nemzeti parkokba költöztetik ezeket a kistestű emlősöket.
Téli álomra vonulnak
A budapesti repülőtéren az ürgék igazi menedékre találtak, ahol megfelelően gondoskodnak is róluk, létszámuk pedig meghaladhatja az 1000 példányt is.
Az ürgék már javában készülnek a télre. Elsőként az idős hímek mennek aludni. Ezek a példányok már augusztus második felében visszahúzódhatnak a járatrendszerük végén található puha, bélelt fészekbe. Azért ők az elsők, mert nekik egész nyáron nincs más dolguk, csak enni és hízni, így náluk alakul ki leghamarabb a túléléshez szükséges zsírszövet. A hímek ugyanis az utódok nevelésében egyáltalán nem vesznek részt. Őket követik az idősebb nőstények, majd legkésőbb, szeptember végén, októberben az idén született fiatalok is téli álomba merülnek.