eur:
411.28
usd:
393.08
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
A 49. Kékszalag Erste World Nagydíj tókerülő vitorlásverseny mezőnye a rajt után Balatonfüred közelében 2017. július 6-án.
Nyitókép: Bodnár Boglárka (MTI)

Drasztikus intézkedésre volt szükség a Balatonon

10 centiméterrel megemelik a Balaton vízszintjét – mondta az InfoRádiónak az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója.

Az elmúlt évtizedekben folyamatosan napirenden volt, hogy hogyan lehet megoldani a Balaton vízpótlását. A vízhozamot csak úgy lehet emelni, ha más vízgyűjtő területről átvezetik a vizet - mondta Láng István. Ezt a megoldást a nyolcvanas években elvetették a tudósok.

Az utóbbi időszakban azonban – a szélsőséges csapadékhiány miatt – jelentősen romlott a Balaton helyzete, így egyetlen megoldás maradt:

magában a tóban tárolnak vizet, vagyis megemelik az üzemvízszintet.

Ezzel a módszerrel azonban veszélybe kerülhetnek a nádasok: a vízszintemelkedés miatt egyrészt visszaszorulhat, másrészt viszont új helyeken jelenhet meg a növényzet. A Kis-Balaton vízének magassága a téli időszakban alacsonyabb lenne, így a Balatonból visszafolyna a víz a tóba, ennek kiküszöbölése érdekében télen alacsonyabb üzemvízszintet állítanak be a magyar tengeren - mondta a főigazgató.

A Magyar Tudományos Akadémia Balatoni Limnológiai Intézetének tudományos főmunkatársa következményként a nádasok további pusztulását emelte ki. Tóth Viktor hozzátette: a többi élőlénycsoportot maga a vízszintváltozás nem érinti. A nádas pusztulásával azonban az a legnagyobb probléma, hogy kulcsszerepe van a táplálékláncban, ez az egész rendszer összeomlásához is vezethet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 06:54
×
×
×
×