Az elmúlt évtizedekben folyamatosan napirenden volt, hogy hogyan lehet megoldani a Balaton vízpótlását. A vízhozamot csak úgy lehet emelni, ha más vízgyűjtő területről átvezetik a vizet - mondta Láng István. Ezt a megoldást a nyolcvanas években elvetették a tudósok.
Az utóbbi időszakban azonban – a szélsőséges csapadékhiány miatt – jelentősen romlott a Balaton helyzete, így egyetlen megoldás maradt:
magában a tóban tárolnak vizet, vagyis megemelik az üzemvízszintet.
Ezzel a módszerrel azonban veszélybe kerülhetnek a nádasok: a vízszintemelkedés miatt egyrészt visszaszorulhat, másrészt viszont új helyeken jelenhet meg a növényzet. A Kis-Balaton vízének magassága a téli időszakban alacsonyabb lenne, így a Balatonból visszafolyna a víz a tóba, ennek kiküszöbölése érdekében télen alacsonyabb üzemvízszintet állítanak be a magyar tengeren - mondta a főigazgató.
A Magyar Tudományos Akadémia Balatoni Limnológiai Intézetének tudományos főmunkatársa következményként a nádasok további pusztulását emelte ki. Tóth Viktor hozzátette: a többi élőlénycsoportot maga a vízszintváltozás nem érinti. A nádas pusztulásával azonban az a legnagyobb probléma, hogy kulcsszerepe van a táplálékláncban, ez az egész rendszer összeomlásához is vezethet.