eur:
410.95
usd:
391.87
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi Bizottságának elnöke felszólal a Lengyelország melletti kiállásról Brüsszel nyomásgyakorlásával szemben szóló Fidesz-KDNP-s határozati javaslat általános vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. február 20-án.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Németh Zsolt: az ukrán nacionalista törekvéseknek Moszkva a haszonélvezője

Ma a nyugati világon belül a legnagyobb vitatéma az Oroszországhoz fűződő viszony – hangsúlyozta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában.

A 2019-es európai parlamenti választási stratégiáról beszél majd Orbán Viktor Tusnádfürdőn – mondta Németh Zsolt az InfoRádió Aréna című műsorában. Ma Magyarország sajátos szerepet tölt be az európai politikában. Azt, hogy ezt az elkövetkező négy évben mivé sikerül formálni, a külügyi bizottság elnöke szeroint a következő hónapok fogják eldönteni.

Német Zsolt úgy vélekedett, hogy „az elmúlt években mindig volt valami, ami különlegessé tette a miniszterelnök felszólalásait. Néha egy félreértés is egyébként, mert az illiberalizmus mindenféleképpen egy félreértésen alapult négy évvel ezelőtt”.

Orosz-amerikai kapcsolatok

A nyugati egység szempontjából is fontos lenne, ha sikerülne egy közös álláspontot képviselni Oroszországgal szemben – hangsúlyozta Németh Zsolt. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke elmondta azt is: a Trump-Putyin csúcstalálkozó ebben mutathat előrelépést. „Ha elindul egy pozitív folyamat, akkor az mindenképpen azoknak a válsággócoknak a felszámolása, amelyekhez egyszerűen az Egyesült Államok is és az orosz fél is nélkülözhetetlen” – fogalmazott, hozzátéve: ilyen a szíriai háború és az orosz-ukrán konfliktus.

Németh Zsolt hangsúlyozta: fenntarthatatlan az a politika, amit Oroszország Ukrajnával és Grúziával kapcsolatban folytat. Szerinte Oroszország érdekelt abban, hogy zavaros legyen Ukrajnának a viszonya a nyugati szomszédaival. Az ukrán nacionalizmus „túlhajtását” – mint amit a nyelvtörvény vagy a kettős állampolgárság tiltása is mutat – a legmagasabb szinten támogatják – véli az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke.

„Meggyőződésem szerint ez nem Ukrajna érdeke, de mégis az ukrán kormány, az ukrán elnök adja a nevét ezekhez az intézkedésekhez”

– fogalmazott, aki megjegyezte: a nacionalista törekvések Moszkva a haszonélvezője.

Németh Zsolt beszélt arról is, hogy 2024-ig Magyarország teljesíteni tudja, hogy a katonai költségvetés elérje a GDP a két százalékát. Európának be kell szállnia külső biztonságának megteremtésébe – ezen tengeren túli elvárást a bizottsági elnök szerint egyetértésen alapuló eredmények követhetik. Németh Zsolt hozzátette: körvonalazódik az Egyesült Államok vezető szerepe a nemzetközi biztonság fenntartásában.

Balkáni EU-csatlakozás

A Külügyi Bizottság elnöke szerint a Macedónia névváltoztatása olyan nem várt helyzetet teremtett, amely lépéskényszerbe hozta az Európai Uniót. „A nyugat-balkáni országoknak is össze kell szedniük magukat, de talán ma Európa rosszabb állapotban van a bővítésre való felkészültsége tekintetében” – fogalmazott Németh Zsolt, aki szerint a NATO – amely meghívást küldött a csatlakozási tárgyalások megkezdésére Észak-Macedóniának – példát mutatott az uniónak.

A bizottsági elnök szerint a nyugat-balkáni országok integrációját az adott állam teljesítményétől kell függővé tenni, nem érdemes együtt felvenni őket az Európai Unióba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×