Infostart.hu
eur:
400.54
usd:
345.25
bux:
99787.2
2025. július 15. kedd Henrik, Roland
Grezsa István, a Miniszterelnökség Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének és összehangolt fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosa beszédet mond Ungváron a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében közel 12 millió forint magyar kormánytámogatásból felújított óvoda átadóünnepségen 2017. november 21-én. A háttérben Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára (b4), Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetségnek (KMPSZ) elnöke (b3) és Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, ukrán parlamenti képviselő (b2).
Nyitókép: Grezsa István, a Miniszterelnökség Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja együttműködésének és összehangolt fejlesztési feladatainak kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztosa beszédet mond Ungváron a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében közel 12 millió forint magyar kormánytámogatásból felújított óvoda átadóünnepségen 2017. november 21-én. (MTI/Nemes János)

Elfogadták a sokat vitatott nyelvtörvényt Ukrajnában

Az ukrán parlament elfogadta a sokat vitatott nyelvtörvényt, amely ellen a közelmúltban hevesen tiltakoztak a kárpátaljai magyar szervezetek, mert szerintük felszámolja a kisebbségek valamennyi eddigi nyelvi jogát.

Az ukrán hírügynökségek szerint a törvény elfogadásához legalább 226 képviselői szavazatra volt szükség, de ennél jóval többen, 278-an támogatták, köztük a Petro Porosenko leköszönő államfő mögött álló párt 106 honatyája is.

A törvény a magánbeszélgetéseket és a vallási szertartásokat kivéve gyakorlatilag mindenhol kötelezővé teszi az ukrán nyelv használatát, a szabályok megsértéséért pedig jogi felelősségre vonást is kilátásba helyez.

A jogszabály kimondja, hogy "nyelvellenőrök" fognak ügyelni a törvény betartására.

Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke a minap úgy nyilatkozott, hogy a törvény tervezete elfogadhatatlan, mert felszámolná a kisebbségek valamennyi eddig élvezett nyelvi jogát.

A parlament még tavaly októberben fogadta el első olvasatban az ukrán mint államnyelv működésének biztosításáról szóló törvényjavaslatot, és február végén kezdett vitázni a törvény végleges változatáról. A jogszabályhoz több mint kétezer módosító indítványt nyújtottak be.

Az ukrán mint államnyelv működésének biztosításáról szóló törvényjavaslat információk szerint kimondja, hogy

  • Ukrajnában az egyetlen állami és egyetlen hivatalos nyelv az ukrán, és
  • kötelezővé teszi használatát az állami szervekben, valamint nyilvános társadalmi rendezvényeken.
  • A törvény csak a magánszférában és a vallási szertartásokban nem szabályozza a nyelvhasználatot.
  • Az ukrán nyelv nyilvános megsértése, illetve elhanyagolása jogi felelősségre vonást von maga után.

A magyar kormány az EU-ban is küzdött ellene

Ukrajnának le kell állítania a nyelvtörvény vitáját, olyan nyelvi szabályozást kell elfogadnia, amely összhangban áll az európai normákkal és nem csökkenti az ukrajnai kisebbségek, köztük a magyarok megszerzett jogait - jelentette ki legutóbb, április 9-én az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Strasbourgban, a Nyelvi jogok Ukrajnában címmel az Európa Tanácsban szervezett kerekasztal-beszélgetésen.

Németh Zsolt aláhúzta, aggodalomra ad okot az ukrán nyelvtörvény, az ugyanis abszurditásokat tartalmaz, a magánélet területére akarja száműzni a kisebbségi, köztük magyar nyelvet.

Kijelentette, Magyarország értetlenül áll a szabályozás előtt, amely tovább növeli az oktatási törvény által már korábban előidézett feszültséget. Véleménye szerint a helyzet kezelésére az egyetlen lehetőség az lenne, ha Ukrajna megfogadná az Európa Tanács emberi jogi biztosának tanácsát, Dunja Mijatovic ugyanis egyértelműen felszólította Kijevet arra, hogy nyújtsa be a törvény tervezetét a Velencei Bizottsághoz, várja meg annak kialakított álláspontját és csak ezt követően kerüljön sor a törvény elfogadására.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az európai termékekre már lecsapott egy láthatatlan vám az amerikai piacon

Az európai termékekre már lecsapott egy láthatatlan vám az amerikai piacon

Az európai vállalatok pénzügyi osztályain jelenleg izzik a levegő. Elemzők, pénzügyi szakértők, cégvezetők napok óta számológéppel a kezükben dolgoznak túlórában, hogy kiderítsék: mit jelenthet számukra Donald Trump bejelentése a 30 százalékos vámokról. Pedig van egy másik veszélyforrás is, ami alattomosabb, mégis ugyanolyan pusztító: január óta az euró 13 százalékkal drágult a dollárral szemben. Ez pedig azt jelenti, hogy az európai áruk most pontosan ennyivel drágábban kerülnek az amerikai boltok polcaira — még vámok nélkül is.

Németország üdvözli Donald Trump döntését, és két Patriot-rendszert vásárol Ukrajnának

Friedrich Merz kancellár és Boris Pistorius védelmi miniszter egyaránt üdvözölte az amerikai elnök bejelentését arról, hogy a NATO keretében fegyvereket bocsát az orosz agresszió sújtotta Ukrajna rendelkezésére. A védelmi tárca vezetője közölte, hogy országa Donald Trump kérésének eleget téve két Patriot-rakétarendszert kíván vásárolni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.16. szerda, 18:00
Latorcai Csaba
a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×