eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels

Jó az új egészségügyi program, de sokat kell tenni az eredményekért

Dózsa Csaba, a Miskolci Egyetem Elméleti Egészségtudományi és Egészségügyi Szervező Intézetének docense üdvözölte Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere által bejelentett programokat, amelyek véleménye szerint akciótervekkel párosulva középtávon az egészségügyi területek szervezettségében, hosszútávon a halálozási mutatókban is javulást hozhatnak.

A gyermekgyógyászatra, keringési és daganatos megbetegedésekre, mentálhigiénére, mozgásszervi betegségekre kiemelt figyelmet fordít eztán az egészségügyi kormányzat, valamennyi területen nemzeti programokat dolgoznak ki az országos intézetek – közölte hétfőn Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.

Egy kormányzati ciklusban öt területnél többet nem lehet prioritásként kezelni, mert akkor nincs prioritás – mondta az InfoRádiónak Dózsa Csaba. „Az, hogy párat megnevez a mostani vezetés, az szerintem teljesen jó” – fogalmazott.

A mentális egészség programja sokat váratott magára

– hangsúlyozta a docens. Voltak kisebb programok, például uniós finanszírozással, most például lelkiegészség-központok indulnak különböző járásokban, uniós pályázatoknak köszönhetően. „Ezekhez nagyon jó, hogyha vannak ernyőszerű nemzeti programok, amelyek keretbe foglalják az intézkedéseket, a forrásokat, tudnak mozgósítani civil szervezeteket, szakmabelieket, önkormányzatokat, iskolákat” – emelte ki Dózsa Csaba.

Az íróasztaltól a valóságig

A docens szerint egy ilyen programot a WHO ajánlásaira és hazai kutatásokra, tudományos műhelyek tanulmányaira alapozva elő lehet készíteni. Ezután kell egy irányító szerv, illetve

„nagyon fontos, hogy ezek ne maradjanak meg koncepció szintjén,

hanem legyen részük egy akcióterv. Egy olyan beavatkozási terv, amelyből látszik, hogy már a nyár végére vagy ősz elejére milyen jogszabályokhoz kéne hozzányúlni, vagy a jövő évi költségvetésben milyen sorokat kéne átcsoportosítani, megerősíteni, hova kellene többletforrás” – fogalmazott.

Hosszútávon a halálozás, a betegségek és szövődményeik előfordulásának csökkentése elvárható a programoktól. Rövid távon pedig az ellátás szervezettségét kellene javítani. Ne forduljon elő például olyan, hogy működik egy szűrőprogram, de nincs hova továbbküldeni a kiválasztott betegeket, mert a szakellátás volumenkorlátos, és fél évet kell várni egy előjegyzéssel egy további vizsgálatra. Vagyis fontos lenne, hogy egy ilyen kiemelt program az efféle létszámhiányt is megoldja – véli Dózsa Csaba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×