eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels

Jó az új egészségügyi program, de sokat kell tenni az eredményekért

Dózsa Csaba, a Miskolci Egyetem Elméleti Egészségtudományi és Egészségügyi Szervező Intézetének docense üdvözölte Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere által bejelentett programokat, amelyek véleménye szerint akciótervekkel párosulva középtávon az egészségügyi területek szervezettségében, hosszútávon a halálozási mutatókban is javulást hozhatnak.

A gyermekgyógyászatra, keringési és daganatos megbetegedésekre, mentálhigiénére, mozgásszervi betegségekre kiemelt figyelmet fordít eztán az egészségügyi kormányzat, valamennyi területen nemzeti programokat dolgoznak ki az országos intézetek – közölte hétfőn Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.

Egy kormányzati ciklusban öt területnél többet nem lehet prioritásként kezelni, mert akkor nincs prioritás – mondta az InfoRádiónak Dózsa Csaba. „Az, hogy párat megnevez a mostani vezetés, az szerintem teljesen jó” – fogalmazott.

A mentális egészség programja sokat váratott magára

– hangsúlyozta a docens. Voltak kisebb programok, például uniós finanszírozással, most például lelkiegészség-központok indulnak különböző járásokban, uniós pályázatoknak köszönhetően. „Ezekhez nagyon jó, hogyha vannak ernyőszerű nemzeti programok, amelyek keretbe foglalják az intézkedéseket, a forrásokat, tudnak mozgósítani civil szervezeteket, szakmabelieket, önkormányzatokat, iskolákat” – emelte ki Dózsa Csaba.

Az íróasztaltól a valóságig

A docens szerint egy ilyen programot a WHO ajánlásaira és hazai kutatásokra, tudományos műhelyek tanulmányaira alapozva elő lehet készíteni. Ezután kell egy irányító szerv, illetve

„nagyon fontos, hogy ezek ne maradjanak meg koncepció szintjén,

hanem legyen részük egy akcióterv. Egy olyan beavatkozási terv, amelyből látszik, hogy már a nyár végére vagy ősz elejére milyen jogszabályokhoz kéne hozzányúlni, vagy a jövő évi költségvetésben milyen sorokat kéne átcsoportosítani, megerősíteni, hova kellene többletforrás” – fogalmazott.

Hosszútávon a halálozás, a betegségek és szövődményeik előfordulásának csökkentése elvárható a programoktól. Rövid távon pedig az ellátás szervezettségét kellene javítani. Ne forduljon elő például olyan, hogy működik egy szűrőprogram, de nincs hova továbbküldeni a kiválasztott betegeket, mert a szakellátás volumenkorlátos, és fél évet kell várni egy előjegyzéssel egy további vizsgálatra. Vagyis fontos lenne, hogy egy ilyen kiemelt program az efféle létszámhiányt is megoldja – véli Dózsa Csaba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×