eur:
394.53
usd:
366.59
bux:
71566.18
2024. július 3. szerda Kornél, Soma
A Múzeumkert rekonstrukciójának munkaterülete Nemzeti Múzeum kertjében 2018. május 8-án. A Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum közlése szerint a felújításon dolgozó munkások egy árok ásása közben második világháborús tömegsírt találtak.
Nyitókép: Máthé Zoltán

Szovjet katonákat találhattak a múzeumkerti sírban

Feltehetően szovjet katonák maradványait találták meg a héten a Nemzeti Múzeum kertjében. A Hadtörténeti Intézet és Múzeum katonai emlékezet és hadisírgondozó igazgatóság osztályvezetője az InfoRádiónak elmondta: a hat katona maradványai mellett talált tárgyak nem voltak alkalmasak a beazonosításukra.

A Nemzeti Múzeum kertjének felújításán dolgozó munkagép erősen megbolygatta a tömegsír eredeti állapotát, a földi maradványokat kifordította a földből, így bukkantak a munkások a tömegsírra - mondta Téglás Gyula alezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság osztályvezetője.

Téglás Gyula szerint hat katona földi maradványai kerültek elő a második világháborús tömegsírból. Egykilónyi gyalogsági lőszer, egy német és egy szovjet gránát is előkerült, ezen kívül személyes tárgyak is voltak a sírban: bicska, olló, bögre, valamint nagyon rossz állapotú gombleletek, amelyek a korabeli szovjet vörös hadsereg gombjait feltételezik.

"Alaposan feltételezzük mindezek alapján, hogy az eltemetettek a szovjet fegyveres erőkhöz tartoztak"

- emelte ki Téglás Gyula. Ugyanakkor egyéni azonosításra alkalmas leletanyagot nem találtak. A tárgyakból nem állapítható meg minden kétséget kizáróan a katonák nemzetisége sem, ezért további vizsgálatokra van szükség.

"Az orosz partnerszervezet Magyarországon tevékenykedő munkatársai is vizsgálni fogják a leletanyagot, és mi is próbálunk más adalékot szerezni, hogy a későbbiekben minden kétséget kizáróan el lehessen dönteni, hogy pontosan milyen haderőhöz tartozó katonákat temettek el" - mondta.

Téglás Gyula azt is kiemelte, hogy abban a korszakban tipikus volt az ilyen jellegű temetés. A harcok során elhunytakat alkalmi sírokban kellett eltemetni, amelyeket kisebb parkokban, kertekben ásták meg.

"Ezeket a temetési helyeket a háborút követő években igyekeztek felszámolni, és az ott található maradványokat áttemetni temetőkbe. Viszont nagyon sok elhunyt áttemetésére nem került sor.

Ez különböző okokra vezethető vissza: vagy feledésbe merült, vagy később olyan földmunkákat végeztek ott, amelyek láthatatlanná tették a felszínen a sírhely létezését" - mondta az osztályvezető.

A maradványok sorsa

Téglás Gyula elmondta, hogy a maradványok azonosítását követően gondoskodni kell azok eltemetéséről, figyelembe véve a haderőhöz tartozást.

"Ha igazolódik, hogy szovjet fegyveres erőkhöz tartozó személyekről van szó, akkor valamelyik Budapesten található szovjet parcellában nyernek végső nyughelyet.

Ha nem, akkor más módon kell a temetőben való elhelyezésükről gondoskodni" - summázta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gálik Zoltán a Patrióták Európáért szövetségről: sok a kérdőjel, de akár teljesen új színezetet is adhatnak az EP-nek

Gálik Zoltán a Patrióták Európáért szövetségről: sok a kérdőjel, de akár teljesen új színezetet is adhatnak az EP-nek

Az 1970-es évek vége óta egyre több politikai kompetenciát szerzett az Európai Parlament, és frakcióinak – az Európai Tanács mellett – jelentős szerep jut az uniós jogalkotásban – mondta az InfoRádióban a Budapesti Corvinus Egyetem docense. Gálik Zoltán hozzátette: az EP-képviselőknek a politikai közösségformálás szempontjából is nagyon fontos a frakciótagság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 3. 10:53
2024. július 3. 10:37
×
×
×
×