A Nemzeti Múzeum kertjének felújításán dolgozó munkagép erősen megbolygatta a tömegsír eredeti állapotát, a földi maradványokat kifordította a földből, így bukkantak a munkások a tömegsírra - mondta Téglás Gyula alezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság osztályvezetője.
Téglás Gyula szerint hat katona földi maradványai kerültek elő a második világháborús tömegsírból. Egykilónyi gyalogsági lőszer, egy német és egy szovjet gránát is előkerült, ezen kívül személyes tárgyak is voltak a sírban: bicska, olló, bögre, valamint nagyon rossz állapotú gombleletek, amelyek a korabeli szovjet vörös hadsereg gombjait feltételezik.
"Alaposan feltételezzük mindezek alapján, hogy az eltemetettek a szovjet fegyveres erőkhöz tartoztak"
- emelte ki Téglás Gyula. Ugyanakkor egyéni azonosításra alkalmas leletanyagot nem találtak. A tárgyakból nem állapítható meg minden kétséget kizáróan a katonák nemzetisége sem, ezért további vizsgálatokra van szükség.
"Az orosz partnerszervezet Magyarországon tevékenykedő munkatársai is vizsgálni fogják a leletanyagot, és mi is próbálunk más adalékot szerezni, hogy a későbbiekben minden kétséget kizáróan el lehessen dönteni, hogy pontosan milyen haderőhöz tartozó katonákat temettek el" - mondta.
Téglás Gyula azt is kiemelte, hogy abban a korszakban tipikus volt az ilyen jellegű temetés. A harcok során elhunytakat alkalmi sírokban kellett eltemetni, amelyeket kisebb parkokban, kertekben ásták meg.
"Ezeket a temetési helyeket a háborút követő években igyekeztek felszámolni, és az ott található maradványokat áttemetni temetőkbe. Viszont nagyon sok elhunyt áttemetésére nem került sor.
Ez különböző okokra vezethető vissza: vagy feledésbe merült, vagy később olyan földmunkákat végeztek ott, amelyek láthatatlanná tették a felszínen a sírhely létezését" - mondta az osztályvezető.
A maradványok sorsa
Téglás Gyula elmondta, hogy a maradványok azonosítását követően gondoskodni kell azok eltemetéséről, figyelembe véve a haderőhöz tartozást.
"Ha igazolódik, hogy szovjet fegyveres erőkhöz tartozó személyekről van szó, akkor valamelyik Budapesten található szovjet parcellában nyernek végső nyughelyet.
Ha nem, akkor más módon kell a temetőben való elhelyezésükről gondoskodni" - summázta.