Az allergia civilizációs betegség. A 19. században még alig fordult elő, de a 20. század elején is csak a lakosság egy százaléka szenvedett tőle. Világviszonylatban ma már 30 százalék fölötti ez az arány, hazánkban pedig minden ötödik ember rendszeresen szenved tőle, de időszakosan még ennél is többeket érint.
Krasznai Magda, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikájának adjunktusa elmondta, hogy a héten a nyír pollenje miatt jelentkezik legtöbbeknél allergiás-náthás tünet. A kőris, gyertyán, tiszafafélék pollenkoncentrációja is magas mostanában, így az ezekre érzékenyeknél is előfordulhatnak tünetek.
A pollenszezon legjellegzetesebb tünetei
- vizes orrfolyás,
- tüsszögés,
- könnyezés
- orrdugulás,
- torokviszketés
"Magyarországon másfél-két millió szezonális allergiás betegről tudunk, sajnos pontos felmérés erről még nem készült. Ezeknek a betegeknek 60%-a parlagfűre allergiás"
- mondta az adjunktus.
Az, hogy az idei szezon meddig tart, részben függ az időjárástól. Krasznai Magda szerint hazánkban az éghajlati-földrajzi viszonyok alapján három fő pollenszezont különítünk el:
- A korán virágzó fák, barkás növényeknek az időszaka.
- Május elejétől a fűszezon (több mint 200 fűcsalád van, ezek egymással keresztreakciót is adnak).
- Július végén, augusztusban a parlagfű, fekete üröm és a gyomnövények időszaka.
"Tehát ha összesítjük,
az első fagyok elmúltával, február végétől egészen október elejéig, az első fagyokig tarthat a pollenszezon, ami panaszokat okozhat az allergiás, náthás betegeknek"
- tette hozzá.