A most lehullott csapadék homokot tartalmazott, olyan a hatása, mintha saras lenne az eső. Az az oka, hogy a légtömeg Észak-Afrikából érkezett, ahol a szél felkapta a sivatagi homokot, ez akár 7-8 kilométeres magasságba is feljutott, onnan pedig a felhőkkel, a déli áramlással egészen a Kárpát-medencéig ért - magyarázta a jelenséget az InfoRádióban Üveges Zoltán meteorológus.
A szakember hozzátette, nem egyedülálló jelenség évente többször is előfordul ilyen időjárási helyzet. A mostanit az okozza, hogy a Földközi-tenger felett kialakult egy légörvény, és a déli oldalán erőteljes déli áramlás alakult ki, ez hozta hozzánk a port és homokot. Az gyakran előfordul, de most Észak-Afrikában erőteljesebb volt a szél, ezért vert fel több port és homokot a levegőbe.
"Nincs káros következménye a jelenségnek, a homok nedves ülepedéssel rakódik le a talajra, a városi levegő pedig sokkal több káros anyagot tartalmat, mint a sivatagi homokkal telített levegő" - mondta Üveges Zoltán arra a kérdésre, hogy van-e veszélye a homokos esőnek.
A különleges természeti jelenség még szerdáig marad, a déli áramlással pótlása érkezik a magasban a homoknak, és amíg csapadék van, addig a talajig is el tud jutni.
"Még kedden is várható eső, tehát hasonló jelenséggel találkozhatunk. Majd szerdán jön változás, akkor egy hidegfront hatására az eddigi déliesről északnyugatira vált az áramlás felettünk, és onnan nem érkezik már homok, szépen kitisztul az idő" - mondta Üveges Zoltán