A Magyar Állami Operaház főigazgatója, Ókovács Szilveszter az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: korábban, 1938-ban létezett operatörvény, de az később átalakult.
„Azért is lenne jó önálló törvénybe foglalni, mert egyrészt a magyar jogalkotásnak számos példája van arra, hogy ennél jóval kisebb érintettségű területek is kapnak önálló törvényt.
Annak a "külön állatfajnak", más világnak, amit mi képviselünk, valamilyen külön elbírás kell a mérete és a jellege alapján.
A gazdasági tervezésnek lehetne olyan garanciája, ami megkönnyítené számunkra az operai működést.”
Ókovács Szilveszter arról is beszélt, hogy már javában tart az Operaház felújítása, összesen 14 ingatlanba költöznék szét a dolgozók.
„A balett kiköltözött már, a műhelyek folyamatban vannak, november elejére a teljes adminisztráció is kimegy egy komplett irodaházba. Összesen 14 ingatlanba költözünk szét. Szeretnénk jobb akusztikát a nagy teremben, wifi-hálózatot, mobiltelefon-vételi lehetőséget, nézőtájékoztatást, biztonsági rendszert, tűzvédelmet, kényelmesebb székeket a nézőtéren és nagyobb zenekari árkot, amiben elférnek a zenészek.”
Ókovács Szilveszter elmondta azt is: hamarosan lejár főigazgatói mandátuma ezért benyújtotta pályázatát ismét a posztra, az emberi erőforrások minisztere várhatóan 30 nap múlva dönt a pályázatról.
Hiába a sztrájkfelhívás,
nem marad el az operaház társulatának e heti bemutatója
- jelentette ki a Magyar Állami Operaház főigazgatója.
Három operaházi szakszervezet sztrájkfelhívást tett közzé, a kollektív szerződés hiánya miatt. Az Operaház épületének korszerűsítési idejére a kollektív szerződés nem lenne betartható, ezért nincs – mondta a Magyar Állami Operaház főigazgatója.
„Most nem tudjuk garantálni a hétfői szünnapot, mert az Erkel Színházban, ami egyedüliként kénytelen tovább játszani, hétfőn is próbákat kell tartanunk. Ugyanakkor két színháznyi zene- és énekkar, műszak, balett munkájáról illik gondoskodnunk.”
Ókovács Szilveszter hozzátette: a létszámleépítés helyett mindenkinek megpróbálnak munkát találni, annak ellenére, hogy így mindenkinek a munkaterhe csökkenni fog.
„Az operaházi kollégáknak, elsősorban a színpadi műszak öt részlegének – díszletmunkások, kellékesek, világosítók, fodrászok és öltöztetők – keresetét úgy próbáltuk rendezni, ez egyébként több száz ember, hogy az eddig túlórában, éjszakai munkában és kiterjesztett munkaidőben keresett pénzük éves átlagának 80 százalékát hozzátettük a bérükhöz. Ők most fixen keresik közel ugyanazt, amit eddig hektikusan, ugyanakkor jóval kevesebbet kell bent lenniük.”
A turnékkal és a vendégjátékokkal az operaházi dolgozók még többet is keresnek, mint korábban – tette hozzá a főigazgató.
„Ez egy hatalmas szappanopera, hét éve tart.
Minden évben van valami sztrájkbejelentés. Vannak exhibicionista szakszervezeti vezetők, akik abból élnek, hogy időnként telekiabálják a médiát egy sztrájkfelhívással. Nekik is látszaniuk kell valahol. Jön a sztrájkfenyegetés, aminek nem lesz foganatja. Meg lesz tartva a Hugenották premierje, gond nélkül, miként megvolt a Falstaffé is és meg egy sor ilyen sztrájkpróbálkozásé is.”
Ókovács Szilveszter korábban közleményben jelezte: az esetleges sztrájkot jogellenesnek tartja, amelyet bíróságon fog megtámadni.