eur:
412.33
usd:
396.08
bux:
79492.85
2024. december 23. hétfő Viktória
Így bünteti a rendőrség, ha jelzik a traffipaxot a szembejövő autósoknak

Így bünteti a rendőrség, ha jelzik a traffipaxot a szembejövő autósoknak

Jelezhetik-e egymásnak villogással az autósok, hogy traffipax mér a közelben?

Villogni nem tilos, de nem is tanácsos

Régóta él az az íratlan szokás, hogy az úton közlekedő társai iránt szolidaritást érző autós jelzi, ha a közelben sebességet mérnek a rendőrök. Ugyan ma már hivatalosan nem így nevezik ezeket az egyébként egyre okosabb berendezéseket, de az autós zsargonban megmaradt a traffipax elnevezés.

A jelzés egyik módja az ujjal történő körkörös mozgás, a radarjelet imitálva, illetve az elterjedtebb és egyben vitatottabb villogás – hivatalosan távolsági fény szaggatott használata.

Ez utóbbi használata állandó vitatéma az autósok és a közlekedési hatóság körében egyaránt.

Már ebből is érezhető, hogy nem fogalmaznak egyértelműen ebben a tekintetben a jogszabályok. Hivatalos állásfoglalást a legutóbbi időkig nem nagyon lehetett találni a kérdésben.

A boon.hu idézi a rendeletet:

„Tilos a közúti közlekedés hatósági ellenőrzését megakadályozni, megzavarni, valamint az ellenőrzés eredményét befolyásolni, ide nem értve az ellenőrzést előre jelző eszközök használatát.”

Joghézag is, meg nem is

A kérdés, hogy a villogás tekinthető-e az ellen­őrzést befolyásoló, illetve előre jelző eszköznek. A rend­őrség szerint: mivel „a villogástól függetlenül, az ellenőrző berendezés képes a mellette elhaladó jármű haladási sebességét a valóságnak megfelelően megállapítani, a jelzés pedig a közúti közlekedés hatósági ellenőrzését nem akadályozza vagy zavarja, illetve az ellenőrzés eredményét nem befolyásolja”.

Tehát ebből az szűrhető le, hogy a villogás nem tekinthető az ellenőrzést magát befolyásoló eszköznek.

Mindezek ellenére vigyázni kell a villogással, mert más kontextusban büntethető tevékenység.

A közúti rendelkezések egységes szabályozása, azaz a KRESZ szerint a villogás akkor jogsértő, ha az a többi autóst elvakítja. Amennyiben a rendőr ezt észreveszi, akkor a körülmények alapján dönthet úgy, hogy a villogás elvakította a többi autóst, és büntetést szab ki.

A helyszíni bírság akár 15 ezer forint is lehet, feljelentéses bírságolás esetén akár 30 ezerre is emelkedhet az összeg a hatályos tarifatáblázat szerint.

Megkérdezett autósokat a lap, mit gondolnak minderről. Kilétüket nem vállalva egyöntetűen azt mondták, hogy – ha módjukban áll – szokták jelezni a szembejövő autóstársaiknak, hogy traffipax van a közelben. Általában a villogtatást használják, mert az egyszerűbb és láthatóbb. Mint mondják, szükség is van erre, mert egyre több a sebességmérés és egyre érzékenyebbek, távollátóbbak a sebességmérő berendezések.

A jogszabály nem tiltja

A közúti közlekedés szabályairól 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közlekedésben résztvevőkre vonatkozó általános rendelkezésekről szóló 3. §-ának 3) bekezdése szerint: „Tilos a közúti közlekedés hatósági ellenőrzését megakadályozni, megzavarni, valamint az ellenőrzés eredményét befolyásolni, ide nem értve az ellenőrzést előre jelző eszközök használatát.”

A villogás önmagában nem befolyásolja az ellenőrzés – esetünkben a sebesség-ellenőrző berendezés – működését, tehát nem tekinthető tiltott tevékenységnek.

Címlapról ajánljuk

Hogyan tovább Magdeburg után? Új törvényt, újfajta megfigyelést szeretne a belügyminiszter

A gyász ellenére az élet megy tovább. Olyannyira, hogy a péntek esti szörnyű terrortámadás után szerte az országban továbbra is nyitva tartanak a karácsonyi vásárok. A hangulat azonban jó ideig aligha lesz olyan, mint az öt halálos áldozatot és több mint 200 sérültet követelő gázolásos merénylet előtt volt.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 19:06
×
×
×
×