eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Árad a Duna

Az elmúlt időszak esőzései nyomán árhullám alakult ki a Dunán - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).

A Duna bajor és osztrák vízgyűjtőin az elmúlt nagyjából egyhetes időszakban területi átlagban is jelentős mennyiségű, 75-125 milliméter csapadék hullott. Ezek hatására jelentős vízszintemelkedés indult meg a Dunán és az alsó ausztriai Duna szakaszokon a vártnál is magasabb árhullám alakult ki.

Vasárnap már sehol nem volt és a következő hat napban sehol nem is várható területi átlagban jelentős csapadékmennyiség. A Dunán érkező kisebb árhullám az alsó-ausztriai szakaszon, Kienstocknál az előre jelzetthez képest némiképp magasabb vízhozammal tetőzött hétfőn kora hajnalban.

Az Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság hétfő reggel arról tájékoztatott, hogy a szlovák vízügyi szervek emelik az Öreg-Dunába eresztett vízmennyiséget. Ennek megfelelően az öreg Duna vízállása Dunaremeténél az elmúlt 24 órában több mint 3 métert emelkedett. Dunaremeténél a harmadfokú készültségi szintet (620 centimétert) megközelítő vagy azt meghaladó vízállás is kialakulhat. Nagybajcsnál hétfő reggel (a legalacsonyabb) elsőfokú készültséget rendelték el, a tetőzés azon a szakaszon kedd hajnalban várható.

Az árhullám hatására a szigetközi ártér jelentős része víz alá kerül, egyes területeken gyors és veszélyes áramlások alakulnak ki. Emiatt a vízitúrázás, valamint egyéb, a hullámtérben végzett idegenforgalmi és gazdálkodási tevékenység semmiképpen nem javasolt. Az árhullám tetőzése Budapestnél - a korábbiakban jelzettekkel összhangban - az elsőfokú készültségi szinttől is jelentősen elmaradó vízszinttel a hét közepén várható.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×