Eltűnőben van Magyarországról az uzsorázás – legalábbis erre lehet következtetni a legújabb hivatalos statisztikából. Az Országos Rendőr-főkapitányság a Magyar Időket arról tájékoztatta, hogy az elmúlt évben pontosan negyven olyan ügyet zártak le a rendőrök, amely tisztességtelen kölcsönzés miatt indult.
A korábbi évek egészen más képet mutattak. Öt esztendővel ezelőtt, 2012-ben például 378 uzsoraügyben nyomoztak országszerte, 2013-ban pedig 320 ilyen esetet vizsgáltak. Egy évvel később nagyjából a harmadára, 125-re csökkent az eljárások száma, a mérséklődés pedig azóta is tart. 2015-ben 87 ügyet rögzítettek, tavaly pedig mindössze negyvenet.
Vagyis
négy év alatt majdnem a tizedére esett az uzsorázás miatt befejezett nyomozások száma.
Bizonyos országrészekben tavaly egyáltalán nem indult eljárás ilyen ok miatt.
„A kormányzati lépések elérték a céljukat” – így kommentálta a legújabb adatokat érdeklődésünkre az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a KDNP alelnöke. Rétvári Bence úgy fogalmazott: az uzsorázás a szegényebb, kiszolgáltatott rétegeket fenyegető veszélyes társadalmi-bűnügyi jelenség, visszaszorítása pedig csak összetett intézkedésekkel lehetséges.
„Az egyik legfontosabb lépés az volt, hogy a parlament 2011-ben módosította a büntető törvénykönyvet, és a passzus a 2013 óta élő új büntető törvénykönyvben is helyet kapott” - indokolta.
A politikus szerint egy-egy büntetőrendelkezés csak akkor lehet hatásos, ha kellően súlyos, elrettentő szankciót helyez kilátásba, az állam szervezetei pedig érvényre is juttatják a szabályt, s az elkövetőket hamar kézre kerítik.
„A rendőrségi adatok azt mutatják, hogy a mostani szabályok teljesítik ezeket az elvárásokat” – fogalmazott Rétvári Bence.
A lebukás valós lehetősége sokakat elrettenthetett, így az elfogott uzsorások egy részének helyét már nem vették át mások. A súlyos anyagi és társadalmi károkat okozó jelenség letöréséhez persze önmagában nem lett volna elegendő a büntetőrendelkezések átírása.
„Szükség volt a rendőrség megerősítésére, a legális hitelezési folyamatok megfelelő keretek közé szorítására, valamint a devizahitel kivezetésére is”
– jegyezte meg az alelnök.
Az ORFK-n közölték: a rendőrség a jövőben is szervez majd akciókat az uzsorázás felderítésére. A nyomozó hatóságok szorosan együttműködnek a települési önkormányzatokkal, a kisebbségek képviselőivel és az ügyészséggel is.