eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

A felsőoktatási rangsorok nem tükrözik az egyetemek értékeit, csak egy aspektusát tudják bemutatni az intézmény teljesítményének – véli az ELTE dékánhelyettese, aki Az egyetem értéke című kötet bemutatója után beszélt erről az InfoRádiónak. „Ha azt a kérdést tesszük fel, hogy melyik a legjobb egyetem, nem kapunk jó választ, mert nincs olyan, hogy a legjobb egyetem” - fogalmazott Fábri György.

„Az egyetemi rangsorok – amik globális szinten 15 éve, nemzeti szinteken pedig 20 éve vannak – csak néhány aspektusát tudják megmutatni az egyetem teljesítményének, elsősorban azt, amit számokkal lehet mérni. Ilyen a tudományos teljesítmény, a hallgatói létszám, az oktatói kvalitások és a felsőoktatási intézmény nemzetközi jelenléte” - véli a dékánhelyettes.

Hozzátette: ezt használják is intézmények összehasonlítására, de nagyon nagy hiba volna, ha csak ezeket használnánk.

„A rangsorok elsősorban médiaeszközök:

könnyen lefordíthatóvá tesznek egy nagyon bonyolult, összetett dolgot, azt, hogy mi az egyetemi kiválóság” - összegezte Fábri György.

Kiemelte: a legfontosabb, hogy tudjuk, mire vagyunk kíváncsiak, amikor rákérdezünk.

„Arra vagyunk kíváncsiak, hogy melyik intézményben a legjobb a tudományos élet? Akkor használjuk azokat a rangsorokat, amelyekben a tudományos publikációkat mérik. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy melyik intézménynek a legnagyobb a hatása a külvilág felé? Akkor használjuk azok a rangsorokat, amelyek ezt mérik” - tanácsolta a dékánhelyettes.

„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

„Így kell feltennünk a jó kérdést, és ahhoz találunk majd jó mércét. Ha viszont azt a kérdést tesszük fel, hogy melyik a legjobb egyetem, nem kapunk jó választ, mert nincs olyan, hogy a legjobb egyetem” - véli Fábri György.

„Az, hogy a magyarországi intézmények a globális rangsorban nem szerepelnek elöl, csak egy következmény.

Annak a következménye például, hogy mekkora ráfordítással működik a magyar felsőoktatás” - mondta az ELTE dékánhelyettese.

„A Harvard Egyetem éves költségvetése kétszer akkora, mint a teljes magyar felsőoktatás költségvetése.

Miért gondolnánk, hogy összemérhetjük bármelyik magyar egyetemet a Harvarddal?”

- fogalmazott Fábri György.

„Az ok a fontos. Vajon eleget költünk-e felsőoktatásra? Nem költünk eleget. Eleget költünk-e kutatásfejlesztésre? Nem költünk eleget. Van egy harmadik kérdés, amit az egyetemi világban el szoktak felejteni: amit költünk, jól használjuk-e fel, és megköveteljük-e érte a teljesítményt” - mondta Fábri György.

Az ELTE dékánhelyettese szerint a rangsor legfontosabb üzenete, hogy teljesítményt kell produkálni.

„Az nem lesz soha a Harvarddal összemérhető, de miért ne lehetne összemérhető például a prágai Károly Egyetemmel,

amely sokkal jobban szerepel a rangsorokban és sokkal nagyobb a költségvetése is?” - vetette fel Fábri György.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 12:10
×
×
×
×