eur:
411.95
usd:
400.06
bux:
0
2025. január 15. szerda Lóránd, Lóránt
„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

A felsőoktatási rangsorok nem tükrözik az egyetemek értékeit, csak egy aspektusát tudják bemutatni az intézmény teljesítményének – véli az ELTE dékánhelyettese, aki Az egyetem értéke című kötet bemutatója után beszélt erről az InfoRádiónak. „Ha azt a kérdést tesszük fel, hogy melyik a legjobb egyetem, nem kapunk jó választ, mert nincs olyan, hogy a legjobb egyetem” - fogalmazott Fábri György.

„Az egyetemi rangsorok – amik globális szinten 15 éve, nemzeti szinteken pedig 20 éve vannak – csak néhány aspektusát tudják megmutatni az egyetem teljesítményének, elsősorban azt, amit számokkal lehet mérni. Ilyen a tudományos teljesítmény, a hallgatói létszám, az oktatói kvalitások és a felsőoktatási intézmény nemzetközi jelenléte” - véli a dékánhelyettes.

Hozzátette: ezt használják is intézmények összehasonlítására, de nagyon nagy hiba volna, ha csak ezeket használnánk.

„A rangsorok elsősorban médiaeszközök:

könnyen lefordíthatóvá tesznek egy nagyon bonyolult, összetett dolgot, azt, hogy mi az egyetemi kiválóság” - összegezte Fábri György.

Kiemelte: a legfontosabb, hogy tudjuk, mire vagyunk kíváncsiak, amikor rákérdezünk.

„Arra vagyunk kíváncsiak, hogy melyik intézményben a legjobb a tudományos élet? Akkor használjuk azokat a rangsorokat, amelyekben a tudományos publikációkat mérik. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy melyik intézménynek a legnagyobb a hatása a külvilág felé? Akkor használjuk azok a rangsorokat, amelyek ezt mérik” - tanácsolta a dékánhelyettes.

„Nincs olyan, hogy legjobb egyetem”

„Így kell feltennünk a jó kérdést, és ahhoz találunk majd jó mércét. Ha viszont azt a kérdést tesszük fel, hogy melyik a legjobb egyetem, nem kapunk jó választ, mert nincs olyan, hogy a legjobb egyetem” - véli Fábri György.

„Az, hogy a magyarországi intézmények a globális rangsorban nem szerepelnek elöl, csak egy következmény.

Annak a következménye például, hogy mekkora ráfordítással működik a magyar felsőoktatás” - mondta az ELTE dékánhelyettese.

„A Harvard Egyetem éves költségvetése kétszer akkora, mint a teljes magyar felsőoktatás költségvetése.

Miért gondolnánk, hogy összemérhetjük bármelyik magyar egyetemet a Harvarddal?”

- fogalmazott Fábri György.

„Az ok a fontos. Vajon eleget költünk-e felsőoktatásra? Nem költünk eleget. Eleget költünk-e kutatásfejlesztésre? Nem költünk eleget. Van egy harmadik kérdés, amit az egyetemi világban el szoktak felejteni: amit költünk, jól használjuk-e fel, és megköveteljük-e érte a teljesítményt” - mondta Fábri György.

Az ELTE dékánhelyettese szerint a rangsor legfontosabb üzenete, hogy teljesítményt kell produkálni.

„Az nem lesz soha a Harvarddal összemérhető, de miért ne lehetne összemérhető például a prágai Károly Egyetemmel,

amely sokkal jobban szerepel a rangsorokban és sokkal nagyobb a költségvetése is?” - vetette fel Fábri György.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyint legitimálná, ha Trumppal találkozna

Tálas Péter: Putyint legitimálná, ha Trumppal találkozna

Miközben Svájc is bejelentkezett egy békecsúcs megrendezésére, előkészítés alatt áll Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozója – mondta az InfoRádióban Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense.

Délután jön a taxisdemonstráció Budapest utcáin – íme a részletek

Petíciót indított a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete, amely adócsökkentést és létszámstopot szeretne a szakmában, mert úgy látják, egyre több a taxis az utakon, így egyre kevesebb munka jut a hivatásos sofőrökre. Követeléseik érdekében szerda délután – a decemberi tiltakozáshoz hasonlóan – mintegy 500 autóval ismét demonstrálni fognak a fővárosban. Az Országos Taxis Szövetség tagjai nem csatlakoznak a felvonuláshoz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.15. szerda, 18:00
Jambrik Rudolf
nyugalmazott tűzoltó ezredes
Mire lehet számítani a tőzsdéken?

Mire lehet számítani a tőzsdéken?

Gazdasági információk tekintetében ma különösen mozgalmas nap várható, a befektetői hangulat szempontjából fontosak lehetnek az euróövezetből az ipari termelés novemberi teljesítményével kapcsolatos adatok, melyek az iparág állapotáról adnak majd friss képet. Az Egyesült Államokból pedig több fontos adat érkezik, köztük a jelzáloghitelek és az infláció decemberi adatai, valamint a New York-i BMI, ami az amerikai feldolgozóipar állapotának indikátora, ez különösen fontos lehet az inflációs kilátások és a potenciális kamatpálya szempontjából. Ami pedig a mai kilátásokat illeti, az ázsiai tőzsdék ma felemásan teljesítettek, a határidős indexek állása alapján pedig kedvező hangulatú piacnyitás jöhet ma Európában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×