A NETFIT felmérés 2800 iskola 650 ezer tanulójának fittségi paramétereit tartalmazza – mondta a Magyar Diáksport Szövetség elnöke.
„Mérünk vázizomzatot, hajlékonyságot, álló- és erőképességet.”
Balogh Gábor elmondta, több eredménynek is változásra kell sarkallnia azokat, akik az iskolákban különböző mozgásos programokkal segítenek a gyerekeknek.
„Az állóképességi tesztben a gyerekeknek csak a 60 százaléka van egészségzónában.
Tízéves korban az állóképesség még 70-80 százalékban megfelelő, tizennyolc éves korukra azonban már csak 30 százalékuk fitt, tehát nagyon a durva romlás.”
A Magyar Diáksport Szövetség elnöke ugyanakkor hozzátette,
pozitívum is látható.
„Az elmúlt két mérés eredményeit összehasonlítva, akár a mindennapos testnevelés hatására is, van némi, pár százalékpontnyi javulás. Az iskolai mozgásprogramok tehát nagyon fontosak.”
Balogh Gábor jelezte, a BMI-t, a testtömegindexet tekintve még mindig az látszik, nagyon sok a túlsúlyos, elhízott gyermek, és ez növeli a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát.
„Budapesten sokkal fittebbek a tanulók, mint például az Észak-Alföldön. Jász-Nagykun-Szolnok megyében kétszer annyi a túlsúlyos, elhízott tanuló, mint a fővárosban.”
A Magyar Diáksport Szövetség elnöke hangsúlyozta, ez nem azt jelenti, hogy a pedagógusok nem végeznek jó munkát, a szociokulturális különbségek és a családi háttér is sokat számít. Ha a már látható javulás tovább tudna folytatódni, akkor az iskolai mozgásprogramok sikeresnek tekinthetők – tette hozzá Balogh Gábor.
„A Nemzeti Egységi Tanulói Fittségi Tesz program egy pedagógiai eszköz, azt szeretnénk, hogy a tanárok használják. Van egy egyéni visszajelentő lap, amely alapján a szülő is képet kaphat gyermekének fittségi állapotáról. Ennek tudatában könnyen lehetne együtt dolgozni a testnevelő tanárral, hogy megfelelően segíthessen a gyermeknek.”
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!