A Magyar Nemzeti Bank 2015-ös tevékenységéről tartott parlamenti beszámolóban mondta azt Matolcsy György, a jegybank elnöke, hogy a Buda-Cash, a Hungária és a Quaestor csalásait leleplező és végül bedőlésükhöz vezető nemzeti banki vizsgálatok egy sorozatba, ahogy fogalmazott, forgatókönyvbe illeszkedtek.
"Egy olyan nagy NATO-szövetséges ország budapesti nagykövetségéről folytatott kormánybuktató és jegybankbuktató tevékenységéhez illeszkedik, amely 2014 őszén indult el"- fogalmazott a jegybankelnök.
Matolcsy György hozzátette: a Magyar Nemzeti Bank megtalálta volna a csalárdan működő brókercégeket, de nem mindegy, hogy az év első három hónapjában, vagy esetleg májusban.
Majd rámutatott, hogy miért történhetett meg mindez korábban.
"Mert
valakik a Magyar Nemzeti Bankot szerették volna felhasználni arra, hogy bankpánikot keltsenek Magyarországon 2015 áprilisában.
Ez a bankpánik be is következett, 4 városban 4 órát tartott. Mondhatnánk, hogy nem sok, de igenis sokkszerű volt az, hogy
egy titkosszolgálati és katonai forgatókönyv alapján a Magyar Nemzeti Bankot egyesek, szövetségeseink és barátaink, fel akarták használni arra, hogy megbuktassa a jegybank a magyar kormányt.
Ez egy nagyon súlyos árnyék, nagyon sötét árnyék, mély szürke árnyék, nincs is árnyalata, egy árnyalata van: sötét" - mondta Matolcsy György.
Röviddel a felszólalás után Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke kezdeményezte, hogy a testület következő ülésén tűzzék napirendre az ügy vizsgálatát.
Az MSZP pedig bejelentette: parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezi annak kiderítésére, hogy melyik ország veszélyeztette Magyarország nemzeti szuverenitását és pénzügyi stabilitását.
"Ki kell, hogy derüljön: a jegybankelnök hülyeségeket beszélt, vagy valóban volt ilyen szándék.
Ha volt, akkor ez súlyos szuverenitási problémákat vet föl, és erről egészen biztosan beszélnünk kell" - jelentette ki Mesterházy Attila, a párt képviselője.
A szocialista politikus hozzátette: a beszéd kontextusából nem kell zseninek lenni, hogy rájöhessünk, hogy a jegybankelnök az Amerikai Egyesült Államokat vádolta meg azzal, hogy be akart avatkozni a magyar belpolitikába.
A Népszava megkeresésére az amerikai követség visszautasította a jegybankelnök kijelentését.
„Az Egyesült Államok nem kísérelte meg a magyar kormány megdöntését 2014-ben vagy bármikor máskor, s nem találjuk hihetőnek, hogy bármely más NATO-tagállam erre kísérletet tett volna"
– közölte Richard Damstra, a nagykövetség szóvivője.