eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin

Máris csőbe húzták a 2018-as választási kampányt?

Egészen biztosan a 2018-as választási kampány egyik fő témája lesz a Csalás Elleni Európai Hivatal (OLAF) jelentése, amely alapján akár 59 milliárd forint visszafizetésére kötelezheti Magyarországot az Európai Unió – írja a Magyar Nemzet.

Nagyban meghatározza majd, milyen politikai következménye lesz az OLAF metrójelentésének, ha az EU pénzvisszafizetésre kötelezi Magyarországot a beruházás visszaélései miatt – nyilatkozta Böcskei Balázs politikai elemző a Magyar Nemzetnek.

Mint mondta, amennyiben fizetni kell, az a kormányzat számára kedvező helyzetet teremt politikai kommunikációs szempontból. A korrupciós ügyet ugyanis fel tudja majd használni a baloldali ellenzék, különösen az MSZP ellen.

Az elemző úgy látja, további két fontos szempont határozza majd meg a jelentés utóéletét. Az egyik – s talán a legfontosabb –, hogy a 4-es metró ügye miatt a baloldal, illetve a szocialisták nem fognak tudni úgy beszélni a korrupcióról, ahogyan szeretnének, márpedig ez kulcsfontosságú tényező lesz majd a 2018-as választásokon.

Böcskei szerint az sem elhanyagolható szempont, hogy a jobboldal mennyire kézzelfoghatóan tudja elmagyarázni a történteket, hiszen ezt megnehezíti az ügy összetettsége. A kormánypártoknak sokkal egyszerűbb dolguk volt az MSZP-s Simon Gáborral, akinek külföldön rejtegetett pénze és hamis útlevele könnyen kommunikálható volt.

Ugyanakkor könnyíti a jobboldal helyzetét, hogy az uniós jelentés név szerint említi Medgyessy Pétert, a korábbi szocialista miniszterelnököt, így egyértelműen az MSZP-re éghet rá metróügy – mutatott rá a politológus. Hozzátette, hogy a jelentés annyiban túlmutat az MSZP-n, hogy annak az egész ellenzék a kárvallottja lehet. Ugyanakkor – mint mondta – abban biztos, hogy a 2018-as választási kampánynak az egyik fő témája lesz a négyes metró ügye.

Az OLAF-jelentést pénteken hozta nyilvánosságra a kormány, ezzel kapcsolatban a Fidesz kezdeményezi, hogy a Fővárosi Közgyűlés állítson fel vizsgálóbizottságot. Hidvéghi Balázs, a kormánypárt kommunikációs igazgatója szombati sajtótájékoztatóján a rendszerváltás utáni legnagyobb korrupciós ügynek nevezte a beruházást. Közölte, hogy a közgyűlés vizsgálóbizottsága dokumentumokkal, vizsgálatokkal, meghallgatásokkal jelentősen hozzájárulhat az ügy tisztázáshoz.

A Jobbik országgyűlési vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×