eur:
413.58
usd:
397.9
bux:
79410.16
2024. december 23. hétfő Viktória

Összehangolt segítség a fejlesztésre szoruló gyerekeknek

5,7 milliárd forinttal támogatja a kormány a korai fejlesztési programokat, illetve ezen a területen az ágazatok közötti összefogást. Egy nagy egészségügyi európai uniós projekt eredményeként a védőnők birtokában vannak egy új szerű tudásnak, amivel naprakészen tudják szűrni az újszülött, a csecsemő, és a kisgyermek korban lévő gyerekeket – mondta az InfoRádiónak Czeizel Barbara, a kora gyermekkori intervencióért felelős miniszteri biztos.

Magyarországon évente körülbelül ötezer újszülött csecsemő születik fejlődési rizikóval. Ezen kisbabák nagy része intenzív csecsemőosztályra kerül, az ő idegrendszerük már eleve ki van téve egyfajta rizikónak – emlékeztetett a miniszteri biztos.

Kiemelte: Magyarország vezető helyen áll a koraszülések számában. A koraszülött babák pedig ennek a fejlődési rizikókategóriának még inkább ki vannak téve.

Elmondta, hogy a kora gyermekkori intervenció legfontosabb része az ágak közötti együttműködés, a szakemberek interdiszciplináris együttműködése.

„Az egészségügyi szakemberek végiggondolva a gyerek és a család állapotát ellátást és fejlesztést javasolnak és biztosítanak a családnak”

- mutatta be Czeizel Barbara.

„Nagyon jó terápiás módszerek vannak Magyarországon, de az, hogy a szülő tájékozódni tudjon a terápiák útvesztőjében, nagyon esetleges kérdés” - fogalmazott a kora gyermekkori intervencióért felelős miniszteri biztos.

Hozzátette: ha sem a szakemberek, sem a szülők nem tudják, hogy mi lenne a jó a gyereknek, megpróbáljuk kikövezni az utat és egyértelművé tenni a számukra.

Ezek a családok elszigetelten élnek, nem kapnak megfelelő tájékoztatást. Segítünk abban, hogy a család tudja, a szűrés, diagnózis után mely életkorú kisbabáknak mely problémára mely fejlesztések, terápiák a legideálisabbak, és azt, hogyan kaphatja úgy meg, hogy az alapellátást – az egészségügy, a köznevelés, a szociális ágazat – alanyi szinten a számukra biztosítani tudja – közölte Czeizel Barbara.

„Volt egy nagy, kiemelt egészségügyi európai uniós projekt, ami lezárult, a védőnők pedig már birtokában vannak egy újszerű tudásnak, amivel naprakészen tudják szűrni az újszülött, a csecsemő, majd a kisgyermek korban lévő gyerekeket. Jogszabály szinten – ha minden jól megy, akkor – ez januárban válik kötelezővé” - mondta el miniszteri biztos.

Koordináljuk mind a szakemberek, mind a szülők számára azt az információt és azt a már meglévő humánerőforrást, ami megvan Magyarországon – összegezte Czeizel Barbara.

„Egy volt koraszülött kisgyereket nevelő család biztos, hogy havi 20 ezertől akár 200 ezer forintig költ a saját pénztárcájából, hogy megkapja ezeket az ellátásokat, amiket jó esetben majd öt év múlva az alapellátásban fog megkapni. Leveszi róluk a terhet, és megkapják azt az ellátást, amit már most is jogszabályok szintjén meg kellene, hogy kapjanak” - közölte.

„Nagyon ritka, hogy azoknál, akiknek három gyerekük van, valami probléma – egy kis mozgásfejlesztés, logopédia vagy cukorbetegség – ne legyen, amely később tanulási vagy viselkedési nehézségeket okozhat” - fogalmazott a kora gyermekkori intervencióért felelős miniszteri biztos.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 14:20
×
×
×
×