eur:
411.2
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Továbbra sincs jobb társ a gyertyánál szüret idején

Továbbra sincs jobb társ a gyertyánál szüret idején

Mustgázmérgezés miatt tavaly 11 esetben riasztották a tűzoltókat. Még mindig a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer, ha égő gyertyát viszünk magunkkal a pincébe – tanácsolta Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.

Az őszi szüret és a borkészítés időszakában a mustgáz veszélyére figyelmeztet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).

„A szüreti időszak jellemző veszélye a mustgáz, amely miatt szinte minden évben előfordul halálos baleset: tavaly Szekszárdon vesztette életét egy ember a mustgáz miatt” - közölte Mukics Dániel.

Elmondta, hogy a mustgáz a bor készítésekor keletkező szén-dioxid, ami önmagában ugyan nem mérgező gáz, de mivel nehezebb a levegőnél, a padlótól kezdve megtölti a helyiséget, és kiszorítja onnan a levegőt.

„Tehát a mustgáz nem mérgez, hanem oxigénhiányos állapotot okoz. Először az ember álmosságot érez, majd elájul, végül pedig a fulladásos halál következik be” - ismertette a helyettes szóvivő.

Közölte, hogy tavaly 11 alkalommal riasztották a tűzoltókat a mustgáz miatt, egy emberen pedig már nem lehetett segíteni.

Elmondta, hogy a legegyszerűbb megelőzési módszer, ha megfelelő a borospincék szellőztetése, illetve ha a pince fel van szerelve széndioxid-érzékelővel.

„Mindemellett a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer az, ha égő gyertyát viszünk magunkkal a pincébe. Nagyon fontos azonban, hogy a gyertyát ne magunk előtt, vállmagasságban, hanem mindenképp a derekunk magassága alatt tartva haladjunk le a pincébe” - figyelmeztetett Mukics Dániel.

Indoklásként elmondta, hogy ez azért fontos, mert már 10 százalékos széndioxid-koncentráció is veszélyes az emberre – mert nem lehet megfelelően lélegezni –, a gyertya azonban még ég ilyen gázkoncentrációban.

„A legegyszerűbb talán, ha egy rúdhoz erősítjük a gyertyát, meggyújtjuk, és a lábunk magasságában tartva haladunk le a pincébe” - tanácsolta a helyettes szóvivő.

Elmondta, hogy a légzésvédő álarcok, gázmaszkok nem megfelelőek ilyen helyzetben, a mustgáz ellen abszolút nem védenek, egyedül a sűrített levegős légzőkészülék a megfelelő.

Ha bárki mustgázzal kapcsolatos balesetet észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot – tanácsolta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×