eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília

Még biztosan nem csökken az elsősök óraszáma

A Nemzeti Pedagóguskar is támogatja, hogy napi négy órájuk legyen az alsó osztályos tanulóknak. A testület elnöke szerint szeptembertől ez még nem valósul meg, viszont a 45 perces órák ideje csökkenhet.

Most egy első-második osztályos diáknak 25 tanítási órája van egy héten. Ez egészül még ki a hittannal, a nemzetiségi, a kéttannyelvű iskolákban, a sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó intézményekben még több órával – közölte Horváth Péter, a Nemzeti Pedagóguskar elnöke.

Elmondta, hogy a tapasztalataik, a különböző felmérések, az oktatás-kutatással foglalkozó szakemberek, pszichológusok véleménye szerint is ez az óraszám túlságosan magas. Nem lehet ilyen magas napi óraszámban hatékonyan dolgozni, a gyerekek nagyon elfáradnak.

„Ezért javasoltuk azt a szakemberekkel együtt, hogy napi négy tanítási óra elegendő lehet az alapok elsajátítására” - közölte a Nemzeti Pedagóguskar elnöke.

Elmondta, hogy az óraszámok most szeptemberben még biztosan nem csökkennek, hiszen csak 2017. december végéig kell átgondolni a tananyagtartalmat.

„Most annyi történhet, hogy a tananyagot, a kerettanterveket próbálják olyan mértékben a Nemzeti Alaptantervhez igazítani, hogy a 45 perces tanítási óra ne úgy történjen, hogy 45 percig folyamatos munkával lehessen csak elvégezni egy átlagos diáknak. Hanem úgy kellene meghatározni – és ezzel személy szerint is egyetértek –, hogy körülbelül egy átlagos képességű diák 30 perc alatt be tudja fejezni, és legyen idő másra is. Hogy ne 45 percet kelljen feszülten koncentrálni a tanítási órán, hanem a helyi pedagógus, a csoport ismeretében legyen hatásköre arra, hogy vezényelje az órákat, eldönthesse, mikor érdemes egy picit lazítani a feladatok elvégzése között” - részletezte Horváth Péter.

„Ez első körben az alsósokat érinti – és főként az első-másodikosokat –, de valamilyen szinten felmenő rendszerben az első négy évfolyammal kell foglalkozni. Az is kétségtelen, hogy az óraszám-terhelés a felsőbb évfolyamban is nagyon magas, hiszen ha csak arra gondolunk, hogy például a tizedik évfolyamon minimálisan 36 óra kell, hogy legyen egy héten. Ez azt jelenti, hogy minden nap legalább hét tanítási órájuk van, és van olyan tanítási nap is, amikor nyolc. Azt gondoljuk, hogy a tanítási órák mennyisége nem feltétlenül arányos egyenesen azzal a hatékonysággal, amit jó lenne elérni az oktatásban” - fogalmazott a Nemzeti Pedagóguskar elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×