eur:
413.51
usd:
401.34
bux:
81802.96
2025. január 10. péntek Melánia

Győzött a kilépők tábora Nagy-Britanniában – a nap hírei

Legkésőbb októberig távozik posztjáról a brit kormányfő, miután az uniós tagságról tartott népszavazáson a kilépést pártoló tábor győzött. A pénzügyi stabilitás fenntartását ígérték a világ vezető jegybankjai a brit népszavazás után. Egy rugalmasabb Európai Unióról dolgoz ki tervezetet a német és a francia külügyminiszter az unió alapító tagjai számára.

Legkésőbb októberig távozik posztjáról a brit kormányfő, miután az uniós tagságról tartott népszavazáson a kilépést pártoló tábor győzött. A referendum végeredménye alapján a távozásra a voksolók 51,9, a bent maradásra a szavazók 48,1 százaléka szavazott. Wales és Anglia vidéki része a távozást választotta, azonban London, illetve Skócia és Észak-Írország többsége a maradást pártolta.

A pénzügyi stabilitás fenntartását ígérték a világ vezető jegybankjai a brit népszavazás után. Pénteken átmeneti pánikot okozott a piacokon, hogy a kilépés mellett döntött Nagy Britannia az uniós tagságról tartott referendumon. A Magyar Nemzeti Bank azt jelezte, hogy minden eszköze megvan a pénzügyi stabilitás folyamatos fenntartására és nem érte felkészületlenül a brit népszavazás eredménye.

Egy rugalmasabb Európai Unióról dolgoz ki tervezetet a német és a francia külügyminiszter az unió alapító tagjai számára. A döntés azután hangzott el, hogy Nagy-Britannia az uniós kilépés mellett döntött. Az alapító tagállamok, Franciaország, Németország, Belgium, Luxemburg, Hollandia és Olaszország külügyminiszterei szombaton tanácskoznak Berlinben.

Több mint 100 ezer ember írta alá az uniós tagságról szóló újabb brit referendum kiírását célzó petíciót a brit parlament internetes oldalán. Közben londoniak tízezrei írtak alá egy másik petíciót, amelyben azt követelik, hogy a főváros váljon függetlenné, és maradjon az Európai Unió tagja.

A magyar kormányfő szerint tiszteletben kell tartani a britek döntését az unióból való kilépésről és meg kell vizsgálni az ahhoz vezető okokat. Orbán Viktor reggeli rádióinterjújában úgy vélte: a bevándorlás is befolyásolta a döntést és minden nemzetnek joga van ahhoz, hogy a saját sorsáról határozzon. A kormányzati és az ellenzéki pártok is egyetértettek abban, hogy a brit népszavazás súlyos hatással lehet Magyarország jövőjére, de az okokat és a következményeket másként értékelték.

Le kell vonnia Európának a Nagy-Britannia uniós tagságáról tartott népszavazás tanulságait - mondta a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter kijelentette: Európában el kell jönnie az őszinte politika korának. Közölte: sok fontos kérdés kerül majd napirendre, ilyen az uniós költségvetés kérdése is, hiszen Nagy-Britannia nettó befizető.

Az idén 10 milliárd forintot kapnak a háziorvosok, a házi gyermekorvosok, ezen felül 2 milliárd forintot az alapellátásban dolgozó fogorvosok, és ugyanennyit a védőnők - számolt be a pénteki kormánydöntésről az egészségügyért felelős államtitkár. Ónodi-Szűcs Zoltán elmondta, a pluszforrás visszamenőleg, idén január 1-től jár, a kifizetést hamarosan megkezdi az Országos Egészségbiztosítási Pénztár.

A földművelésügyi miniszter szerint átlagosan 35-40 ezer forint marad a családoknál az élelmiszerek általános forgalmi adójának mérséklése után. Fazekas Sándor közölte: mindez fontos a magyar mező- és élelmiszergazdaság számára is, mivel a terhek könnyebbek lesznek, fehéredik az ágazat, ami munkahelyet és elsősorban belső piacot jelent.

A tartós hőség miatt már csaknem az egész országra másodfokú figyelmeztetést adott ki szombatra a meteorológiai szolgálat. A napi középhőmérséklet az ország nagy részén 27-28 Celsius-fok körül alakul. A hőség veszélye miatt Nógrád, Vas, Veszprém és Zala megyére elsőfokú, az ország többi területére pedig másodfokú a figyelmeztetés. Budapesten pénteken megdőlt a napi melegrekord, 35,7 fok volt.

Címlapról ajánljuk
Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Naggyá teszi-e Grönland Amerikát? - Demkó Attila véleménye

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

Kaiser Ferenc: sem a béke, sem a tűzszünet nem lesz gyors Ukrajnában

A tűzszünet akkor ér valamit, ha mind a két fél betartja – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az orosz–ukrán háború várható alakulásáról az InfoRádió Aréna című műsorában. A biztonságpolitikai szakértő kitért arra is, miért figyelik a felek Donald Trump beiktatását is, és hogy miért nincs esély a megegyezésre, amíg hiányzik a bizalom a háborús felek között.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×