eur:
411.19
usd:
394.49
bux:
79327.37
2024. november 22. péntek Cecília

Így látják a párkapcsolati erőszak bírósági kezelését a jogvédők

A PATENT Jogvédő Egyesület felmérése szerint nem megfelelő Magyarországon a párkapcsolati erőszakkal kapcsolatos esetek kezelése és megítélése a bíróságokon.

A szervezet 2013 októbere és 2014 októbere között a Norvég Civil Támogatási Alap segítségével programot indított, amelynek keretében laikus önkéntesek figyelték meg a párkapcsolati erőszakkal érintett bírósági ügyek tárgyalásait, megvizsgálva a bíróságok működésének átláthatóságát és az erőszak bírósági kezelését. Ezt folytatta az egyesület 2015 tavaszától 2016 tavaszáig egy bővített, 14 hónapon át futó projekttel.

Sándor Beáta, a PATENT Jogvédő Egyesület kutatója, projektfelelős a felmérés eredményeit bemutató pénteki budapesti sajtótájékoztatón elmondta, a 14 hónap alatt 85 tárgyalásról készítettek részletes felmérést, ezek közül 52 tárgyaláson jelent meg a párkapcsolati erőszak. Ennek oka, hogy a tárgyalási jegyzék előre nem megismerhető, illetve pontatlan, így az önkéntesek nem lehettek biztosak abban, hogy a monitorozott tárgyaláson valóban szó lesz párkapcsolati erőszakról - mondta. Hozzátette: nehezítette a megfigyelést, hogy a bírók gyakran indoklás nélkül zárt tárgyalást rendeltek el, illetve zárt tárgyalás kérésére kényszerítették a feleket.

Közölte, az önkéntesek megfigyelték, hogy a bíró sokszor rövidítve, időnként az elhangzottakat megváltoztatva, bizonyos részeket kihagyva mondta jegyzőkönyvbe a felek megszólalásait.

Hozzátette, a bírók gondolkodását gyakran sztereotípiák határozzák meg. Úgy vélik, a bántalmazott fél is felelős a történtekért, vagy a bántalmazott hazudik, bosszút akar állni, ezáltal a nőkre hárítják a felelősséget. A bírók a bántalmazottal gyakran kioktatóan, ingerülten viselkedtek vagy figyelmen kívül hagyták a bántalmazás tényét. Sokszor a gyorsabb befejezésre hivatkozva az ügyvédek sem említették a bántalmazás tényét, mert véleményük szerint ez csak bonyolítaná az eljárást - sorolta a megfigyelés eredményeit Sándor Beáta.

Kitért arra, példát találtak "eljárási zaklatásra" is, ilyenkor a bántalmazók indítanak eljárásokat, például rágalmazási pereket az áldozatok ellen.

A projektfelelős elmondta, csak néhány kivételes esetben fordult elő, hogy a bíró türelmes, segítőkész volt, nemcsak a fizikai, hanem a lelki, szellemi bántalmazással is foglalkozott.

Megfigyelték azt is, hogy a bírók a kihallgatások és a tárgyalások alatt gyakran nincsenek figyelemmel a 18 évesnél fiatalabbak érdekeire, nem biztosítják nekik az előírt különleges bánásmódot - hangsúlyozta.

Beszélt arról is, hogy az egyesület ajánlásokat fogalmazott meg, amelyek szerint képezni kellene a bírákat a párkapcsolati erőszak témakörében, nyilvánossá kellene tenni a tárgyalási jegyzékeket, és speciális szabályokat kellene megalkotni a hozzátartozók közötti erőszak bármely formájával összefüggő családjogi ügyekre.

Sándor Beáta kiemelte, a bántalmazott nőknek csak a töredéke jut el bármilyen hatóságig és még kevesebben a bírósági tárgyalásig.

A projekttel erősíteni szerették volna az áldozatok jogérvényesítésének lehetőségét, valamint változtatni akartak a bíráknak és a társadalomnak a párkapcsolati erőszakhoz való hozzáállásán - hangoztatta.

A kutatást összefoglaló kiadvány szerint a felmérések azt mutatják, hogy a párkapcsolati erőszak minden ötödik nőt érint.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×