A nem hivatalos adatok szerint a névjegyzéken szereplő 6840 választásra jogosult polgár közül 4005 adta le szavazatát, ami 59,27 százalékos részvételi aránynak felel meg. Ez nagyobb részvételt jelent, mint ami a március 9-i országos referendumon volt, akkor ugyanis Szentgotthárdon a szavazók 57 százaléka élt választójogával - mondta Dancsecs Zsolt.
Tájékoztatása szerint az érvényes voksok 98-99 százaléka mind a négy feltett kérdésre "igen" volt, vagyis a szentgotthárdiak egyértelműen elutasítják, hogy városuktól néhány száz méterre, osztrák oldalon a heiligenkreuzi ipari park területén megépüljön a tervezett évi 325 ezer tonna hulladék elégetésére alkalmas hulladékégető.
Az igennel szavazók elutasítják a Lapincs és a Rába folyó Ausztriából érkező további szennyezését, a környezet terhelésének bármilyen további növelését.
Egyetértettek abban, hogy ezek a környezeti terhelések súlyosan veszélyeztetik a Szentgotthárdon élők, főleg a gyermekek egészségét, sértik az ott élők egészséges környezethez való alapvető állampolgári jogát.
Egyetértettek abban is, hogy az Ausztria felől érkező és várható környezeti terhelések akadályozni fogják Szentgotthárdnak a természeti környezetre és a termálfürdőre alapozott idegenforgalmi elképzeléseinek megvalósulását.
Viniczay Tibor, Szentgotthárd polgármestere elmondta: tudják, hogy a véleménynyilvánító népszavazás eredménye nem kötelezi az osztrák döntéshozókat, de szavai szerint az Európai Unióban elfogadott normák szerint az érintettek, vagyis a térségben élők véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Emlékeztetett arra is: a hulladékégető megépítésének tervét osztrák oldalon is elutasítják a környező települések önkormányzatai és az érintett osztrák falvak lakói.
Ugyancsak tiltakozásukat fejezték ki az osztrák környezetvédő civil szervezetek és az osztrák gyógyfürdők képviselői is felemelték szavukat a tervezett beruházás megvalósítása ellen.