A sóhivatal egyik, U alakú épületszárnyának falát találták meg nemrégiben a 4-es metró építői a Fővám téren - mondta az InfoRádiónak a feltárást végző régész.
Zádor Judit hozzátette: az előkerült tervrajzokból kiderül, hogy ez a Duna felőli szárny eredetileg körülbelül 50 méter hosszú volt. Vele párhuzamosan - a mai Váci utca vonalán - állt az épület másik szárnya. Ezeket a Váci és a Molnár utca közötti részen egy 70 méteres épületrész kötött össze.
A szakértők most kutatják, hogy mi volt az épület pontos funkciója. Az biztos, hogy hivatalként működött, és elképzelhető, hogy itt raktározták a Dunán ideszállított sót - magyarázta a Budapesti Történeti Múzeum munkatársa.
Erre enged következtetni, hogy a sóhivatal alapja rendkívül masszív, pincéje legalább négy méter mély. Vélhetően azért építették ilyen erősre, mert féltek a a talajvíz betörésétől - mondta Zádor Judit.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy mi lesz a feltárt falszakasz sorsa: ahhoz, hogy megtekinthető legyen, át kell tervezi a 4-es metró aluljáróját.
A négyes metró építését irányító DBR Metró Projekt Igazgatóság arról tájékoztatta az InfoRádiót, hogy jelenleg a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szakhatósági véleményére várnak. A cég szerint valószínűleg áttervezik az aluljárót, hogy megmenthessék a falat. Az igazgatóság két hét múlva, az egyeztetés után tudja megmondani, hogy mennyibe kerül a kivitelezési terv módosítása, és mekkora késést okoz a Fővám téri munkában.
Hanganyag: Herczeg Zsolt