Az egyetemi és főiskolai felvételi eljárásban talán a legfőbb változás, hogy új pontszámítási rendszer lép érvénybe, amelyben a felvételizők összesen 480 pontot gyűjthetnek össze - közölte korábban Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára.
A diákok kettőszáz pontot a középiskola utolsó két évében nyújtott eredményeikért kaphatnak,
kettőszázat pedig az érettségi százalékos eredményei alapján. Emellett 80 pluszpont szerezhető. Nyelvvizsgákért legfeljebb 50 pontot kaphat egy diák, de pluszpont jár a gyesen, gyeden lévő anyukáknak vagy a hátrányos helyzetűeknek.
További változás, hogy a következő tanévben indul a tandíjfizetés. Az Országgyűlés módosította az ezzel kapcsolatos törvényt, így a legjobban tanuló 15 százalék biztosan mentesül a befizetés alól.
Az iskolákban nem azonos a képzési hozzájárulás mértéke: van olyan intézmény, ahol félévente 55 ezer, és van, ahol 78.750 forintot kell fizetni.
A fejlesztési részhozzájárulás bevezetésével párhuzamosan megnőtt a felvehető diákhitel összege. Az államilag finanszírozott képzésben résztvevők szeptembertől az eddigi havi 30 ezer forint helyett 40 ezret igényelhetnek.
A népszavazás még felülírhatja mindezt
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára korábban elmondta: ha érvényes lesz a Fidesz által kezdeményezett népszavazás, és a többen utasítják ela tandíjat, mint ahányan támogatják, akkor megpróbálják más formában bevezetni a képzési hozzájárulást.
{{keretes_cim}}
Nehéz megjósolni, hogy öt év múlva - mire a most felvételizők többsége végez az egyetemeken, főiskolákon -, melyek lesznek azok a területek, ahol könnyű elhelyezkedni - véli az InfoRádió által megkérdezett karriertanácsadó.
Lukács Zsolt hozzátette: még mindig nagyon kevés a diákokban a tudatosság, mikor iskolát választanak; azonkívül továbbra is nagyon kevesen beszélnek jól idegen nyelveket.
Manherz Károly hozzátette: abban a hallgatói önkormányzatok és a tárca is egyetért, hogy a hozzájárulásra szükség van, annak feltételeiről és mikéntjéről egy ilyen esetleges helyzetben tárgyalni kell majd.
A Magyar Rektori Konferencia múlt héten nyilvánosságra hozott javaslata szerint 2010-től eltörölnék a költségtérítéses képzést a felsőoktatási intézményekben. Tandíjat pedig a teljesítményük alapján fizetnének a diákok.
A legjobban tanulóknak nem kerülne pénzbe az oktatás, a legrosszabb teljesítményűek pedig maximum annyit fizetnének, mint most a költségtérítéses képzésre járók.
A konferencia elnöke szerint ez azért jobb a jelenlegi rendszernél, mert a diákok évente változó teljesítményük alapján fizetnek, ezenkívül eltörli az egységes tandíjat.