Infostart.hu
eur:
355.25
usd:
312.6
bux:
0
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Egy szántóföld egy fával, borult, felhős időben.
Nyitókép: Pexels

Beneš-dekrétumok – Célt ért egy magyar földtulajdonos küzdelme

A szlovák Alkotmánybíróság megsemmisítette a Legfelsőbb Bíróság korábbi döntését, és kimondta, hogy a magyar földtulajdonos alkotmányos panaszai jogosak voltak. A döntés értelmében ismét el kell ismerni a Bosits család tulajdonjogát azokra a földterületekre, amelyeket az állam a Beneš-dekrétumokra hivatkozva próbált elkobozni.

Tizenhét évnyi pereskedés után fontos fordulat született Bosits Miklós ügyében: a szlovák Alkotmánybíróság megsemmisítette a Legfelsőbb Bíróság korábbi döntését, és kimondta, hogy a magyar földtulajdonos alkotmányos panaszai jogosak voltak. A döntés értelmében ismét el kell ismerni Bositsék tulajdonjogát azokra a földterületekre, amelyeket az állam a Beneš-dekrétumokra hivatkozva próbált elkobozni.

Az ügy még 2009-ben kezdődött, amikor a Szlovák Erdőgazdálkodási Vállalat pert indított olyan földek megszerzésére, amelyek valamilyen adminisztratív hiba miatt a második világháború után nem kerültek állami tulajdonba. Az elkobzást a háború után kiadott Beneš-dekrétumok egyik jogszabályára alapozták.

Bosits Miklós ügye azóta minden lehetséges bírósági fórumot megjárt. A Poprádi Járásbíróság és az Eperjesi Kerületi Bíróság korábban a családnak adott igazat, ám a Szlovák Legfelsőbb Bíróság később mégis az állami vállalat javára döntött. Ezután az ügy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elé került, amely 2020-ban megállapította, hogy sérült a tisztességes eljáráshoz való jog.

A Szlovák Legfelsőbb Bíróság azonban ezt követően sem változtatott álláspontján, ezért Bositsék az Alkotmánybírósághoz fordultak. A kassai testület most arra utasította a Legfelsőbb Bíróságot, hogy vegye figyelembe a strasbourgi ítéletet, és állítsa helyre a jogsértés előtti állapotot, vagyis ismerje el a család tulajdonjogát.

A döntés mérföldkőnek tekinthető a szlovákiai magyarok jogvédelmében, ugyanakkor a vita korántsem zárult le teljesen. Az Alkotmánybíróság ugyanis nem foglalt állást abban a kérdésben, hogy a Beneš-dekrétumok mai bírósági alkalmazása önmagában összeegyeztethető-e az alapvető emberi jogokkal. Szlovákiában így továbbra sincs olyan precedens, amely kimondaná: alkotmányellenes ma valakitől kárpótlás nélkül elvenni a földjét csupán azért, mert a felmenői magyarok vagy németek voltak.

A döntés azonnali politikai visszhangot váltott ki.

Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős magyar miniszter mérföldkőnek nevezte a döntést, de hangsúlyozta: a valódi áttörés még várat magára.

Emlékeztetett, hogy 1991 óta a szlovák állam folyamatosan vesz el földeket a magyarok örököseitől a magyarellenes rendeletekre hivatkozva, sokszor olyan családoktól is, amelyek ma már szlovák identitásúak.

A szlovák külügyminisztérium erre reagálva határozottan visszautasította a magyar miniszter állításait. Pozsony szerint nem igaz, hogy Szlovákiában módszeresen, etnikai alapon folynának vagyonelkobzások. A szlovák tárca kijelentette: az érzékeny történelmi kérdéseket nem szabad politikai konfrontációra, illetve arra felhasználni, hogy olyan országként fessék le Szlovákiát, amely megsérti a jogállamiság elveit. Épp ezért Szlovákia kész érdemi, a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszédet folytatni partnereivel, köztük Magyarországgal is, de visszautasítja a kérdés egyoldalú és politikailag motivált értelmezését.

Címlapról ajánljuk

Apáti Ferenc: több ok miatt is kellenek a külföldi vendégmunkások a zöldség-gyümölcs ágazatban

„Nem tudjuk megúszni, hogy harmadik országbeli munkaerővel dolgoztassunk” – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Apáti Ferenc egyetemi docens szerint egyre kevesebb magyar születik, egyre kevesebben vállalják el a betakarítás nehéz fizikai munkáját, és a piaci verseny miatt nem tudnak nekik sokkal magasabb bért adni.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Megszenvedték az elmúlt napokat a tech részvények, de ma itt lehet a fordulat

Megszenvedték az elmúlt napokat a tech részvények, de ma itt lehet a fordulat

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, ami újabb muníciót adhat az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is látjuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de a határidős Nasdaq is nagyot ugrott, valamint az előjelek alapján Európában is emelkedéssel indulhat a nap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×