eur:
398.84
usd:
367.79
bux:
90294.63
2025. március 21. péntek Benedek
CEO at Manchester United, Omar Berrada, attends the first day of Web Summit in Lisbon, Portugal, on November 12, 2024. The largest technology conference in the world this year has 71,528 attendees from 153 countries and 3,050 companies, with AI emerging as the most represented industry. (Photo by Rita Franca/NurPhoto via Getty Images)
Nyitókép: Rita Franca/NurPhoto via Getty Images

Bevételbe menekülne a megastadionnal a tönk szélén táncoló Manchester United

Egy 100 ezer főt befogadó “mega-stadion” terveit szellőztette meg a Manchester United angol futballcsapat. Ez épülne a több, mint 100 éves, legendás Old Trafford helyére, amitől a klubért felelős cég hatalmas bevételeket és a csapat felfutását reméli.

Egy szó azonnal az ember eszébe juthat az új manchesteri stadion tervéről: megalománia. Persze, ha az illető Manchester United-szurkoló, akkor lehet, hogy másképp érez arról, hogy a legendás klub jelenlegi otthona helyén egy 100 ezer fős óriásaréna épülne.

A klub vezérigazgatója, Omar Berrada kedden elmondta, hogy a projekt szerény 2 milliárd fontba kerülne és magában foglalná azt a szentségtörő dolgot, hogy ledózerolnák a mostani stadiont, az Old Traffordot. Sir Jim Ratcliffe, a klub jelenlegi társtulajdonosa azonban úgy érzi, az új aréna olyan ikonikus építmény lenne a városnak, mint Párizsnak az Eiffel-torony.

A most bemutatott tervek szerint a pálya fölé három, 200 méteres torony magasodna, és ezek tartanák a sátorszerű tetőszerkezetet – innen a gunyoros megjegyzések, hogy egy „cirkuszi sátrat” akarnak emelni. A csapat a 2030-31-es bajnokságot már ebben a létesítményben akarja játszani.

A Manchester Uniteddel 1986 és 2013 között halmozott sikert sikerre a legendás menedzser, Sir Alex Ferguson, ám az ő távozása után a klub inkább csak árnyéka önmagának, bár a márkanév még mindig világszerte sokakat vonz. A klubvezetés azt reméli, hogy a most felvázolt példátlan befektetés a csapat teljesítményének is szárnyakat ad.

Ugyanakkor – ismerve két másik, szintén a Premier League-ben játszó együttes, az Arsenal és a rivális Tottenham Hotspur történetét – elismeri, hogy náluk is kevesebb pénz maradhat a csapat fejlesztésére.

A két észak-londoni ellenfél is nagy pénzen épített, új stadionokba költözött, és azóta is álmodozik arról, hogy megnyerje a bajnokságot, mivel nem tud igazán drága sztárokra költeni.

Úgy tűnik a Manchester Unitednél az ellentmondásos Glazer-család totális uralma után a klub negyedét kivásárló brit milliárdos, Jim Ratcliffe megjelenésével sem szorultak háttérbe a pénzügyi szempontok, bármit is mondjanak arról, hogy magas szintre akarják emelni a csapatot.

Március 9-én több ezer drukker tüntetett ellenük, mert megemelték a jegyárakat és 450 dolgozó elbocsájtását jelentették be. A Manchester United ugyanis – annak ellenére, hogy Európában a legnagyobb adózás előtti bevételt produkálja a futballklubok között – az elmúlt három évadban 313 millió fontot veszített és Ratcliffe egy közelmúltbeli interjúban azt is felvetette, hogy csődbe mehet.

Hogy miért érheti meg akkor a gigantikus aréna megépítése? Mint a Telegraph című lap megjegyzi, a klub egy-egy hazai meccsel 5 millió fontot keres, de több mint a dupláját tudná behozni az új stadionnal, avagy a 2 milliárd fontos „cirkuszi sátorral”.

Címlapról ajánljuk
Fürjes Balázs az új NOB-elnökről: nagy nap ez, történelmi döntés született

Fürjes Balázs az új NOB-elnökről: nagy nap ez, történelmi döntés született

Forradalmi változásokra nem kell számítani, Thomas Bach örökségére épít majd Kirsty Coventry is a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökeként – mondta az új vezető megválasztása után Fürjes Balázs. A szervezet magyar tagja kiemelte, sosem volt még afrikai és női vezetője a NOB-nak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.21. péntek, 18:00
Rakonczay Gábor
extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője
Földindulás jön az EU-ban, teljesen új rendről döntöttek Brüsszelben

Földindulás jön az EU-ban, teljesen új rendről döntöttek Brüsszelben

Az uniós vezetők a csúcstalálkozón három kiemelt gazdasági célt határoztak meg: az energiaárak csökkentését, a versenyképesség növelését és a tőkepiaci unió elmélyítését. A vállalkozások terheinek mérséklése érdekében a bürokrácia visszaszorításáról is döntöttek, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra. A befektetések ösztönzése érdekében olyan intézkedéseket fogadtak el, amelyek hatékonyabbá teszik az európai megtakarítások mozgósítását és a pénzügyi piacok integrációját. Az ipar zöld átállása és az energiafüggetlenség szintén hangsúlyos téma volt, amelyre a vezetők összehangolt válaszokat ígértek. A fosszilis energia korszaka pedig hamarosan véget ér Európában – ismertette António Costa, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csütörtöki uniós csúcs utáni sajtótájékoztatójukon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×