Infostart.hu
eur:
399.84
usd:
341.55
bux:
100049.9
2025. július 9. szerda Lukrécia
Nyitókép: Pixabay

Három éve nem látott szintre zuhant az olajár

Szerdán is folytatódott az olajárak harmadik napja tartó esése, amelyek három éve nem látott szintre zuhantak. Nagy az aggodalom, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja fékezi a gazdaságot. Emellett az OPEC államai növelik kitermelésüket.

A Brent típusú kőolaj – az olajár nemzetközi irányadó árfolyama – szerdán 68 dollár 33 centre esett, ami 2021 decembere óta a legalacsonyabb szint. A West Texas Intermediate, típusú amerikai kőolajfajta ára több mint 4 százalékkal 65 dollár 22 centre csökkent.

Az előzmény az volt, hogy az amerikai Energiainformációs Hivatal a hazai kőolaj-készlet vártnál nagyobb mértékű növekedésről számolt be. Ez pedig fokozta a gazdasági aktivitás lassulásával kapcsolatos aggodalmakat, miután Donald Trump elnök a héten megerősítette a Kanadára, Mexikóra és Kínára kivetett új védővámokat – írta a Financial Times.

Az amerikai kőolaj-tartalék 3,6 millió hordóval nőtt az elmúlt héten, ami messze meghaladta az elemzői becsléseket. „A piacok fő aggodalma jelenleg a Trump által kivetett vámok, az érintett országok megtorló intézkedései, és az, hogy mi lesz ezután” – mondta a lapnak Callum Macpherson, az Investec nevű cég egyik vezetője, aki szerint az ár még tovább eshet.

Hétfőn az olajexportőr országokat tömörítő OPEC+ csoport meglepte a piacot azzal, hogy megerősítette: felmelegíti korábbi tervét és több kőolajat hoz a felszínre, mint korábban.

A kartell döntése azt jelenti, hogy a kitermelői csoport nyolc tagja, köztük Szaúd-Arábia és Oroszország, áprilisban együtt napi 120 ezer hordóval, a következő másfél évben pedig összesen napi 2,2 millió hordóval növeli a kitermelést. A csoport az elmúlt években többször visszafogta a kitermelést, hogy feljebb tornássza a kőolaj árát. Ezzel rendszeresen figyelmen kívül hagyta az Egyesült Államok felhívásait, hogy éppenséggel növelje a kitermelést és segítsen leszorítani az üzemanyagárakat.

Az eheti bejelentésig az OPEC+ tagjai együttesen közel napi 6 millió hordóval kevesebbet hoztak felszínre, mint az összesített kapacitásuk, ami a globális olajkínálat mintegy 6 százalékát teszi ki. A kitermelés-visszafogás döntő részét Szaúd-Arábia vállalta magára, amely az elmúlt két évben napi kétmillió hordóval fogta vissza saját kitermlését.

Közben az Egyesült Államokban az is fokozta a gazdaság alacsonyabb aktivitásával kapcsolatos aggodalmakat, hogy friss adatok szerint a gazdaság februárban csak 77 ezer új állást hozott létre, szemben a 140 ezres várakozással. Szakértők szerint a politikai döntésekkel kapcsolatos bizonytalanság visszafoghatta a fogyasztók költekezését, ami elbocsájtásokhoz vagy a munkaerő-felvétel lassulásához vezethetett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Sápi templomkatasztrófa: a lelkész szeme láttára zuhant a mélybe a torony

A helyi lelkész szeme láttára döntötte le a hétfői vihar a sápi református templom tornyát, a keddi nagy esőzések miatt pedig be is ázott az épület, a lezuhanó kupola ugyanis a tetőszerkezetet is megrongálta. A pár száz lelkes hajdú-bihari faluban több ház is kárt szenvedett a viharban, a helyiek most még a saját értékeiket próbálják menteni, ezért 5-10 önkéntes nagy segítség lenne a gyülekezetnek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.09. szerda, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×