eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 10. péntek Melánia
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, az Olasz Testvérek (FdI) elnöke az olasz közszolgálati televízió, a Rai Uno Porta a Porta című műsorában Rómában 2024. június 6-án. Olaszországban június 8-án és 9-én tartják az európai parlamenti választásokat.
Nyitókép: MTI/EPA-ANSA/Riccardo Antimiani

Giorgia Meloni: Elon Muskot azért bántják, mert nem baloldali, Soros ellenben "filantróp"

Elon Musk politikai megnyilvánulásai azért kapnak bírálatokat, mert a milliárdos nem baloldali – ezt mondta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, aki szerint Soros György sokkal nagyobb veszélyt jelent.

Elon Musk az utóbbi hetekben nagy hullámokat keltett a különböző országok belügyeinek kommentálásával és a német AfD párt vezetőjével folytatott beszélgetésével. A hozzá közel álló olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni azonban azt mondta, hogy Muskot azért támadják, mert nem baloldali. Ő elutasította a vádakat, amelyek szerint a hamarosan felálló Trump-kormányzatban szerepet kapott milliárdos „veszélyes módon beavatkozna” más országok életébe.

„Az a gond, amikor gazdag emberek világszerte pártokat és szervezeteket finanszíroznak, hogy befolyásolják a nemzetállamok politikai döntéseit. Musk nem ezt teszi” – mondta. „Nem tudok róla, hogy Musk külföldön pártokat, szervezeteket vagy képviselőket finanszírozna... ilyet például Soros György tesz” – tette hozzá, közölve, hogy ez veszélyes bevatkozás a szuverén nemzetállamok ügyeibe, de amikor ez történik, akkor azt filantrópiának hívják.

Soros Györgyöt valóban sok liberális orgánum nevezi „jótékonykodó üzletembernek”, úgy, hogy ő volt az, aki a valuta ellen fogadva 1992-ben „bedöntötte” az angol fontot, amivel Nagy-Britannia kénytelen volt elhagyni az Európai Valutaátváltási Mechanizmust, miközben Soros Kvantum Alapja egymilliárd dollárt keresett.

Nemrég az Al-Dzsazíra cikkezett arról, hogy Soros „az indiai kormánypárt elsőszámú ellenségévé vált” – mert szerinte az ellenzéket finanszírozza és destabilizálni próbálja az országot. A BJP kormánypárt több posztban említette, hogy az ellenzék „részben Soros alapítványa és az amerikai külügyminisztérium által támogatott tényfeltáró újságírókat” alkalmazott a Modi-kormány elleni támadásokra.

2023-ban maga a milliárdos is megemlítette – a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián – Narendra Modi indiai kormányfőt, azzal kapcsolatban, hogy az egyik ügy „jelentősen meggyengíti szorítását az indiai kormányon”.

És, miközben Muskot választásokba való beavatkozással vádolják, a médiában megjelent, de gyorsan kifulladt a hír: a kormányzó brit Munkáspárt aktivistáinak utazást szerveztek az Egyesült Államokba, hogy ott, szó szerint ajtókon kopogtatva Kamala Harris megválasztásáért kampányoljanak. A Labour azzal hárította a bírálatokat, hogy az aktivisták saját pénzükön utaztak, a párt nem vett részt a szervezésben.

„Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai 2020 óta legalább félmilliárd dollárt adományoztak politikai kampányoknak és ügyeknek, gyakran sötét pénzeket kezelő nonprofit-csoportokon keresztül. Ezeket általában a Demokrata Párthoz köthető politikai ügyekre költötték”. Ezt az állítás azért érdekes, mert egy, a „fősodorba” sorolt médiumtól, az amerikai CNBC-től származik, amely szerint a Soros-pénzek sokszor egyik nonprofitból mennek a másikba, mielőtt a választókat közvetlenül megcélzó reklámokra, szervezésre vagy közösségimédia-kampányokra használnák fel őket.

A CNBC emellett úgy fogalmaz: „Sorosnak a világot behálózó Nyílt Táradalom Egyetemi Hálózata az évek során 32 milliárd dollárt adományozott politikailag aktív civil szervezeteknek, kutatóknak és jótékonysági alapítványoknak. Ezzel elkendőzték, hogy a szervezetek milyen pénzből finanszírozták politikai kampányaikat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újabb front nyílt a német politika és Donald Trump között

Elutasította a német parlamenti pártok többsége a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követelését, hogy a tagállamok az eddigi két százalék helyett a a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékára növeljék védelmi kiadásaikat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Kijött a hét legfontosabb adata, estek az amerikai tőzsdék

Kijött a hét legfontosabb adata, estek az amerikai tőzsdék

A romló nemzetközi légkör ellenére jó hangulatban zajlott a kereskedés a magyar tőzsdén, ráadásul új történelmi csúcsra is került a BUX - a hazai blue chipek közül az OTP árfolyama is soha nem látott magasságba került. Ami a nemzetközi piacokat illeti, ma érkeztek a hét legfontosabb adatai: az amerikai részvényindexek nagyot is estek, miután a munkaerőpiaci adat a magasba repítette az amerikai hozamokat, a friss adatok tükrében ugyanis megnőtt a valószínűsége, hogy a Federal Reserve visszavesz a kamatcsökkentésekből.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×