Az ausztrál parlament – komoly társadalmi vita után – csütörtök késő este hagyta jóvá a gyerekekre vonatkozó közösségi médiatilalmat. A nagy technológiai cégeket sújtó legszigorúbb szabályozás más országok számára is mérce lehet. A törvény értelmében a Metának, a TikToknak és más platformoknak kötelező megakadályozniuk a kiskorúak bejelentkezését. Ha nem így tesznek, akár 32 millió amerikai dollárig terjedő bírságot is kaphatnak. A tilalom egy év múlva lép életbe.
„A platformoknak már most társadalmi felelősségük, hogy prioritásként kezeljék a gyerekeink biztonságát” – mondta pénteken Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök. A kormányfő a gyermekek fizikai és mentális egészségét fenyegető kockázatokra, különösen a lányokat fenyegető, a testképet károsan ábrázoló, valamint a fiúkat célzó nőgyűlölő tartalmakra hivatkozva sürgette a tilalmat.
A Reuters tudósítói pénteken, Sydneyben vegyes reakciókat tapasztaltak az utcákon. Az egyik járókelő „nagyszerű ötletnek” nevezte a tilalmat, mert szerinte a gyerekek olyan tartalmakat néznek, amiket nem kellene. Egy másik viszont azt mondta: „nagyon dühös vagyok, úgy érzem, hogy ez a kormány fogta és kidobta a demokráciát az ablakon”.
Gyerekek közben azt mondták, hogy megpróbálják majd kijátszani a tilalmat.
„Használni fogom, csak titokban lépek be”
– mondta a 11 éves Emma Wakefield.
Franciaország és néhány amerikai szövetségi állam törvényben korlátozta a kiskorúak hozzáférését a szülő engedélye nélkül, az ausztrál tilalom azonban abszolút. Közben Floridában a szólászabadság korlátozásának vádjával bíróságon támadták meg a 14 éven aluliak teljes közösségi média-hozzáférési tilalmát.
Az ausztrál törvényt az év utolsó parlamenti ülésein, gyorsított eljárásban vitték át a házon. A közösségi médiavállalatok és egyes törvényhozók ezt bírálták, mert szerintük nem vizsgálták meg elég alaposan a rendelkezés hatásait.
A tinik körében rendkívül népszerű TikTok szóvivője pénteken azt mondta, hogy elsiették a dö ntést, és azzal a kockázattal jár, hogy a gyerekek nagyobb veszélynek lesznek kitéve. „Csalódottak vagyunk, hogy az ausztrál kormány figyelmen kívül hagyta annak a sok mentális egészségügyi, online biztonsági és ifjúsági érdekvédelmi szakértő tanácsát, akik határozottan ellenezték a tiltást” – fogalmazott a szóvivő.
„Valószínű, hogy a tiltás következtében a fiatalok az internet sötétebb zugaiba vándorolnak, ahol nincs érvényes biztonsági irányelv vagy védelem”
– tette hozzá.
Az intézkedés illeszkedik a többnyire amerikai székhelyű technológiai óriáscégek elleni ausztrál lépések sorába. Az ország a média felé jogdíjfizetésre kötelezte a platformokat a tartalmak megosztásáért, és azt tervezi, hogy bírsággal sújtja őket, ha nem lépnek fel az online csalások ellen.