eur:
407.64
usd:
388.42
bux:
85171.51
2025. január 25. szombat Pál
Close up view of womans finger pushing number button on keyboard of snack vending machine. Self-used technology and consumption concept.
Nyitókép: kelvn/Getty Images

Elég volt az érintőképernyőből, visszatérnek a nyomógombok

Úgy tűnik, nem hiába morgott az idősebb generáció, annak ellenére, hogy a Z Generáció emiatt a technológia dinoszauruszok közé sorolta. Az érintőképernyőkön megjelenő és néha kéretlenül aktiválódó gombok helyett visszatérnek a fizikai gombok. Még az Apple-nél is.

A letisztult, minimalista dizájnok alkotói úgy gondolták, hogy a felhasználó frusztráció nélkül fog boldogulni akár egyetlen gombbal is, amit hosszan vagy röviden kell megnyomni, esetleg tekergetni a különböző funkciókért. Miközben a valóság az volt, hogy az érintőképernyőtől fizikai visszajelzést nem kapó, esetleg remegő kezű felhasználó bosszankodhatott, hogy nem az történik, amit akar. Az ilyen felhasználók most örülhetnek – nem áldozott le a fizikai gomboknak, visszatérnek!

A technológiai úttörőknél is újra feltűntek a gombok

Az Apple például két új gombot is rátett a nemrég debütált iPhone 16-ra. Az autók konzoljain is kezdenek visszatérni a gombok és a tárcsák.

A Wall Street Journal a trendet „visszagombosításnak” keresztelte el és felkutatta a téma szakértőjét, Rachel Plotnicket, az Indianai Egyetem film- és médiatanulmányok segédprofesszorát. Ő ugyanis részletekbe menően tud mesélni arról, hogyan kezelik az emberek a gombokat és hogyan hat a technológia a mindennapjainkra.

Fő műve, a 2018-ban megjelent Bekapcsológomb: a nyomkodás örömének, pánikjának és politikájának története (ami angol eredetiben nem hangzik ennyire döcögősen: A History of Pleasure, Panic, and the Politics of Pushing).

Plotnick hirtelen nagyon kelendő lett, cégek kilincselnek nála, hogy segítsen visszahozni termékeikbe a fizikai vezérlést.

Mi inspirálta arra, hogy egy ilyen rétegtémáról írjon könyvet? – kérdezte a segédprofesszort a spectrum.ieee.org technológiai portál. Plotnick elmondta, hogy 2009 körül felkapott téma volt a médiában a gomb halála. Mindez pár évvel az első generációs iPhone megjelenése után történt. Sokan kezdtek arról beszélni, hogy egyszer majd eltűnnek a fizikai gombok.

A szórakoztatás világában megjelent az Xbox játékkonzol mozgásérzékelős Kinect interfésze, ami pár éve még egy fantasztikus filmben, Steven Spielberg Kisebbségi jelentésében tűnt fel. (Emlékezetes módon Tom Cruise huzigálta benne a kezével a levegőben lebegő virtuális képernyőablakokat).

Plontnick feltette magának a kérdést: hogy van az, hogy egy interfész csak úgy kihalhat. Ekkor kezdte el kutatni, hogy az emberi történelmet miért kísérték végig a nyomógombok. Felfedezte, hogy száz évvel ezelőtt a dédszüleink ugyanúgy féltek vagy épp fantáziáltak a gomboktól és gombokról, mint mi: ki nyomhatja meg a gombot? A gomb megnyomása örömet okoz.

Miért unjuk az univerzális érintőképernyőt?

Plotnick szerint valóban volt egy érintőképernyő-mánia,és az mindent magával sodort. Érintőképernyős lett az autó, a hűtő, a lift, a bankautomata, de idővel az emberek kicsit belefáradtak.

Azért, mert vágynak a fizikai érzékelésre.

Egyrészt azért, mert a nyomógombok anélkül is ki-be kapcsolhatók, hogy néznénk őket, ki tudjuk tapintani, hol vannak, és nem igényelnek teljes figyelmet. Emellett jobb tapintásérzetet és visszajelzést adnak.

A videojátékok felhasználói például sok gombot nyomkodnak előszeretettel a távirányítón, a DJ-k és digitális zenészek is gombok és kallantyúk tömegével veszik körül magukat.

"Amikor a kocsimat vezetem, akkor az érintőtechnológia veszélyforrás” – fejtegeti a szakértő, bár hangsúlyozza: nem arról van szó, hogy a gomb vagy a képernyő jobb, mint a másik, igazából egymást kell, hogy kiegészítsék vagy párhuzamosan kell létezniük. A gombok például nem kínálnak túlságosan sokoldalú funkciókat, viszont eme korlátaik bizonyos helyzetekben biztonságérzetet adnak.

Plotnick arra is kitért, hogy a nagy érintőképernyő-mánia közepette a vakok és gyengénlátók úgy érezték, elfelejtették őket. „Már az is ironikus, hogy érintőképernyőnek hívjuk, amikor a fő érzékelésünk a vezérlésében a látás” – tette hozzá. Az elmúlt pár évben a hang alapú asszisztensek – Siri, Alexa, Hey Google – elősegítették, hogy ne csak a képernyő bökdösésével tudjunk eszközöket vezérelni. (Viszont néha makacsul akkor nem működnek megbízhatóan, amikor tényleg kellenek, például vezetés közben vagy ha nincs internet-hozzáférés.)

Nem valljuk be, de visszanyúlunk a múltba

A szakértő szerint a technológiák egy idő után paradigmaváltást hoznak, de gyakran újrahasznosítunk régi ötleteket. „Például az 1800-as években az emberek táviratokat küldözgettek egymásnak arról, hogy a jövőben, egy temérdek gombot tartalmazó műszerfal segítségével tudunk majd kommunikálni egymással vagy bevásárolni, és tulajdonképpen így működik a mobilunk. Még mindig a műszerfalas megközelítésnél tartunk. Ami azt jelenti, hogy minden helyzethez kiválasztjuk a megfelelő interfészt” – mondta.

Rachel Plotnickot arról is megkérdezték, hogy miért keresik meg a nagy cégek, mit akarnak megtudni tőle. Szerinte azért, mert izgatja őket a technológiák, tárgyak története, hogyan használtunk eszközöket a múltban és ez milyen üzenettel szolgál a jelennek.

„Több érdekes beszélgetésem volt olyan gyártókkal, amelyek nyomógombos vezérlőegységeket gyártanak – például CT- vagy röntgengépeket. Arról kérdeztek, hogy az adott helyzetben hogyan lehet a legkönnyebben lenyomni a gombot, hogy időt takarítsanak meg és megkönnyítsék a beteg helyzetét” – idézte fel.

Egy másik példa a defibrillátor. Elég egyszerű használni, de ha valaki szívrohamot kap és a járókelőknek kell segítenie, akkor sokan félnek megnyomni a gombot. „Érdekes beszélgetést folytattunk arról, hogyan lehet elérni, hogy az illetőt nem zavarja, hogy meg kell nyomnia a gombot” – mondta.

A kutató szerint bár gyakran egyértelmű javulásként látjuk a technológia fejlődését, voltak dolgok, amelyek egyszerűbbek és jobban működtek a múltban. És voltak, amelyek nehezebben.

"Az új technológiákról gyakran úgy gondoljuk, hogy teljesen újra kell terveznünk mindent. De a napjaink innovációját mozgató elképzelések már a múltban is létezhettek, csak nem vettük észre őket. Sokat lehet tanulni a múltból" – mondta.

Címlapról ajánljuk
Az utánpótlás-kapitány már látja, ki lehet az új Kós Hubert

Az utánpótlás-kapitány már látja, ki lehet az új Kós Hubert

Krajnyák György szerint nagyon sikeres volt a magyar utánpótlás elmúlt három éve, ezért a tapasztalatok alapján elképzelhető, hogy a következő időszak szerényebb eredményeket hoz majd, de ez nem azt jelenti, hogy nem lesznek aranyesélyes úszóink. A szakember az InfoRádióban elmondta: továbbra is nagy bázisa van a magyar úszósportnak, nem lehet panasz a merítési lehetőségekre.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.27. hétfő, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, bajban vannak az ukrán F-16-osok  - Háborús híreink szombaton

Összeroppantották az oroszok a Velika Novoszilka-katlant, bajban vannak az ukrán F-16-osok - Háborús híreink szombaton

Egymásnak ellentmondó jelentések érkeznek a félig-meddig bekerített Velika Novoszilkáról, ahol az orosz erők behatoltak a város közepére és kitűzték a zászlót. Közben az ukrán katonák fejvesztve menekülnek a településről. Donald Trump szerint Oroszország még a Barack Obama adminisztráció idején ellopta az amerikai fejlesztésű hiperszonikus rakéta terveit, majd az orosz mérnökök megépítették azt. Közben egyre több nyilatkozat utal arra, hogy az új amerikai adminisztráció az olajár csökkentésével igyekszik megfogni Moszkvát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×