Az Alternatíva Németországért (AfD) választási programjának végleges tervezetében visszatért az Európa-ellenes irányvonalhoz – írja a Spiegel a birtokába került dokumentumra hivatkozva. Az anyag szerint a párt egyetért Németországnak az Európai Unióból és az euróövezetből való kilépésével.
„Úgy véljük, hogy szükséges Németország kilépése az Európai Unióból és egy új európai közösség létrehozása” – áll a leírtakban. Az EU-t egy „gazdasági érdekközösséggel” kívánják felváltani. Ennek érdekében sürgetik, hogy Németországban tartsanak népszavazást „az alkotmány európai cikkelyeinek módosításáról”.
Ugyanakkor a párt azt is hangsúlyozza, hogy „az EU-val való kemény szakítás kontraproduktív lenne.
Ezért „konszenzusos tárgyalásokat” javasol az uniós partnerállamokkal. A tervezet sürgeti azt is, hogy Németországnak „lépjen ki az eurórendszerből”, és vezessen be stabil nemzeti valutát, de érdekes módon úgy fogalmazva, hogy „ha szükséges, az euró párhuzamos megtartása mellett”. Mindez „nem megy átváltási költségek nélkül”, jegyzik meg, hozzátéve, hogy ezek azonban kisebbek, mint „az euróban maradás állandó költségei”.
Az AfD a 2021-es szövetségi választási kampányban már előhozakodott ezekkel az ötletekkel, de később visszalépett egy esetleges „Dexit”gondolatától – teszi hozzá a Spiegel. Idén februárban Tino Chrupalla, a párt frakcióvezetője azt mondta, hogy már elkéstek a kilépéssel. Ehelyett a párt az EU reformját sürgette.
A dokumentumban szerepel néhány további, javasolt radikális irányvonal is: Az AfD „abszolút kivételes esetekben... bűncselekmény vagy egészségügyi indok esetén” engedélyezné csak a terhességmegszakítást, mert „túl sok évente az abortusz Németországban”. Sürgeti továbbá, hogy az anyáknak a beavatkozás előtt mutassanak ultrahangos képeket a magzatról – kimondatlanul azt sugallva, hogy ezzel eltántoríthatják döntésüktől a nőket.
Emellett az AfD vissza akarja vonni azt a Nagy-Britanniában is vitát kiváltó lehetőséget, hogy az állampolgárok önként deklarálják a nemüket
és hogy megváltoztassák a nemüket és a nevüket a személyi igazolványon (a briteknél ezt Skóciában pártolta az ottani autonóm kormányzat).
A pénzügyeknél az AfD szembemegy azzal a trenddel, amely egyre inkább a készpénz eltűnéséhez vezet. A párt szerint a készpénz használata „polgári szabadságjog”, ugyanakor viszont lazítaná a Bitcoin és más kriptovaluták szabályozását.
Ami pedig sok európai partner ellenkezését kiváltja majd: a párt szerint vissza kell térni a Moszkvával folytatott kereskedelemhez. Az AfD több oldalon keresztül taglalja, hogy Oroszország olcsó gázimportőr, Ukrajnának semleges államként kell alakítania a jövőjét „az EU-n és a NATO-n kívül”. Emellett nem nevezik agressziónak Ukrajna megtámadását. Továbbá a párt nem foglalkozik a kötelező katonai szolgálat lehetőségével, pedig korábban épp ezt forszírozta.
A tervezetről a párt januári kongresszusán szavaznak.