eur:
411.09
usd:
392.28
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Laser Weapon Destroys Satellite In Outer Space. 3D Illustration. NASA Images NOT USED!
Nyitókép: 3DSculptor/Getty Images

A Halálcsillagot idéző fegyverrel kísérletezik Kína

Kínai tudósok első ízben teszteltek egy úgynevezett “sugárnyalábfegyvert”, amely több, nagy erejű mikrohullámú sugarat irányít egyetlen célpontra – és állítások szerint képes megzavarni a GPS-műholdakat.

Lesz-e Kínának rémisztő sugárfegyvere? Ez egyelőre csak találgatás, bár kínai tudósok olyan technológiát teszteltek, amit eddig csak a tudományos-fantasztikus filmekből ismertünk.

A kísérleti fegyverrendszer több, különböző helyszínekre telepített és mikrohullámokat kibocsátó járműből áll. Az általuk kibocsátott sugarak pedig egy nagyerejű nyalábbá összeállva egyetlen célpontot támadhatnak.

Az illusztrációkhoz a Csillagok háborúja Halálcsillagát használták, amelynek bolygók elpusztítására képes fiktív, gyilkos lézersugara is nyolc, kisebb sugárból állt össze.

Az ötlet gyakorlati megvalósítása először nehéznek tűnt – írta a South China Morning Post című hongkongi lap –, mivel a különböző elektromágneses hullámoknak egyidejűleg kell megérkezniük egy pontba.

A kutatók számításai szerint a mikrohullámokat kibocsátó járműveket milliméter-pontossággal kell leparkolni és az egyes „segédsugarak” aktiválása közötti idő hibahatára nem lehet több 170 pikomásodpercnél, azaz pontosabbnak kell lennie az időzítésnek, mint amire egy atomóra képes. Emiatt talán egy időre fellélegezhetünk, hogy egyhamar nem lesz ilyen pusztító fegyver a világon.

A tavaly nyári filmes kasszasiker, az Oppenheimer azonban emlékeztetett rá, hogy az ember – és a tudomány – makacsul próbálja elérni céljait. A kínai tudósoknak sikerült is az ország nyugati részén felállítani egy olyan rendszert, amely hét járműből sugároz a kísérlethez szükséges időintervallumban mikrohullámú sugarakat. A kutatók ezt úgy érték el, hogy optikai kábelekkel kapcsolták az időzítőkhöz a sugárzó egységeket és szavaik szerint „ultraprecíz szinkronizációt” értek el.

A kísérlet konkrét eredménye pedig – legalábbis a kínai állítás szerint –, az eszköz ki tudja oltani az amerikai GPS- és más műholdak jeleit. Mindez már most konkrét fenyegetés az ellenfeleknek: a GPS-műholdak a nagy hatótávú csapásmérő rakéták hatékonyságnövelő elemei. Egyrészt akár 70 százalékkal pontosabban találják meg a céljukat. Másrészt a GPS használatával kevésbé kell hagyatkozni a rakéta belső mérőegységére (IMU), aminek nyomán gyorsabban ki lehet lőni és megelőzni, hogy az ellenség csapást mérjen rá. A rakéták és fegyverek azonban a GPS nélkül is tudnak működni, de kevésbé precízen.

Közben még augusztusban olyan hír látott napvilágot – először a kínai közösségi médiában, majd máshol is –, miszerint a kínai haditengerészet úgynevezett „lézeralapú, közvetlen energiafegyvert” (DEW) telepített egyik hadihajójára.

Hasonló eszközökkel kísérletezik évek óta az amerikai haditengerészet is.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Brutális bírságot kaphat a nyakába az Amazon

Az Európai Unió várhatóan jövőre vizsgálatot indít az Amazon ellen, hogy megállapítsa, előnyben részesíti-e saját márkás termékeit online piacterén. A vizsgálat az EU új, digitális piacokról szóló törvénye (DMA) alapján zajlik majd, amely a nagy technológiai cégek hatalmának korlátozását célozza. Az amerikai óriáscég akár globális éves forgalmának 10%-át kitevő bírságra is számíthat, ha bűnösnek találják a szabályok megsértésében, írja a Reuters.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×