eur:
411.35
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Vége egy korszaknak Szlovákiában

Közel hatvan évnyi működés után március végén véget ért a kelet-szlovákiai vajáni hőerőműben az elektromos áram előállítása, melyhez elsősorban szenet használtak. A szlovákiai erőművekben hamarosan végleg befejeződik a széntüzeléssel történő villamosenergia-termelés.

A kelet-szlovákiai Vajánban működött az egykori Csehszlovákia legnagyobb szénerőműve. Az 1966-tól üzemelő erőműben a húsvét előtti napokban befejezték a széntüzelést, és az ország maradék két szénerőművében is alternatív megoldást keresnek. Tavaly év végén már leállt a nyitranováki erőmű is, amely a Felső-Nyitrai régióból származó szenet használt. A vajáni leállítása után már csak a kassai és a zsolnai erőműben használnak szenet energia előállítására. De már ott sem sokáig, mert az idei fűtési szezon után tervezik a szén felhasználásának leállítását.

A vajáni vállalat közleménye szerint egyebek mellett azért állították le az erőművet, mert nem találtak elég alternatív tüzelőanyagot a működtetéséhez. Lukáš Maršálek, a Szlovák Villamosművek elnökségi tagja arról beszélt, hogy a többi erőművel összehasonlítva már nem volt gazdaságos a vajáni üzemeltetése. Az energiapiaci változások arra kényszerítették a vállalatot, hogy kisebb károsanyag-kibocsátást produkáló módszereket keressen.

Egyelőre kérdéses az erőmű épületének sorsa, a meglévő infrastruktúra ugyanis több lehetőséget is kínál. A gazdasági minisztérium többféle projekttel is számol, a Szlovák Villamosművekkel egyeztetve döntenek a vajáni komplexum jövőbeni felhasználásáról. A telephelyet most rekultiválják, a hulladéklerakót és a nagyméretű hulladéktározót megtisztítják, hogy ne veszélyeztessék a környezetet. A vállalat vezetése szerint

más felhasználási lehetőségeket keresnek az erőmű számára, például olyan zöld megoldások alkalmazását, mint a napelemparkok vagy az akkumulátortárolók.

A gazdasági tárca szerint megújuló energiaforrásokkal is dolgozhatnának az egykori telephelyen, amely kis moduláris reaktorok működtetésére is alkalmas lehet. A vajáni szénerőműben 112 alkalmazott dolgozott, de nem mindegyikük folytatja ugyanott a munkát. Háromnegyedüknek kínáltak új munkalehetőséget, de a visszajelzések alapján az alkalmazottak csaknem fele más lehetőségek után néz.

Szlovákia tavaly ősszel nyert Csehországgal és Lengyelországgal együtt az Egyesült Államok által meghirdetett pályázaton. Kétmillió euró támogatást kap a kis moduláris reaktorok építésére vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányok kidolgozására. A tanulmány keretében megvizsgálják az ilyen reaktorok építésének költségeit, és kidolgozzák az engedélyeztetési eljárás ütemtervét. Szlovákiában öt helyszín jöhet számításba, a két meglévő atomerőmű, Mohi és Jaslovské Bohunice, a nyitranováki és a vajáni hőerőmű, valamint a kassai vasmű, az U. S. Steel telephelye.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×