Daniel Szeligowski a Lengyel Nemzetközi Kapcsolatok Intézete kelet-európai programjainak koordinátora azt mondta az RBK Ukrajna portálnak, hogy a lengyel-ukrán viszony romlása tavaly, a gabonaüggyel indult és most politikai válsággá nőtt.
"Vannak objektív, gazdasági ellentétek. Lengyelország és Ukrajna egymás konkurensei, de ezt rég meg lehetett volna oldani. De sajnos az ukrán oldalon nem látom a politikai akaratot" - mondta.
Szeligowski szerint Kijev módszere az volt, hogy "Brüsszelnél akarta elérni, hogy az gyakoroljon nyomást Varsóra, hogy az hátráljon meg". Ez rövidtávon bejött, de hosszútávon elvezetett a mostani krízishez.
Mint az ukrán olvasóknak fejtegette: minden demokratikus kormánynak figyelnie kell a közvéleményre. Lengyelországban lehetetlen ezzel szembemenve politizálni.
Úgyhogy Zelenszkij ukrán elnök megjegyzése az ENSZ-ben, hogy
"egyesek aláássák a szolidaritást és politikai színházat csinálnak a gabonaexportból... amivel a moszkvai szereplőnek készítik elő a színpadot",
kihat arra, hogy Lengyelországban változik a közvélemény - mondta.
"Minden egyes ukránpárti döntésért sokkal nagyobb politikai árat kell emiatt fizetni... a hatalomnak nehéz ezt kezelnie, mert a lakosok 60-70 százaléka a gazdákat támogatja" - tette hozzá.
A külpolitikai szakértő szerint Kijevben hibát követtek el, mert lengyel választási kampánytémának tartották a gabonaügyet, ami majd a választások után eltűnik. Nem, érdekellentét van, amit Lengyelország, Ukrajna és az Európai Bizottság kompromisszuma oldhat meg, mert végül is az EU nyitotta meg a piacot az ukrán áruk előtt.
Meg lehetne oldani, de az ukrán oldal nem akarja, helyette megy a médiashow, például a határra küldött delegációval. (Február 23-án ukrán kormányküldöttség ment a határra a lengyel gazdablokád közepette, de azt mondták: nem fogadta őket egyetlen varsói illetékes sem) - mondta az elemző.
A bírálatokat hallgatva az ukrán médiumot az érdekelte: nem játszik-e mindez Moszkva kezére. "Nem Oroszország találta ki ezeket a problémákat, de felhasználja azokat" - szólt a válasz, ezért kéne gyorsan rendezni. Azt is megjegyezte, hogy a
"médiatér Lengyelország ellen játszik, mert a nyugati újságírók nem akarnak elmélyülni a részletekben".
De ha az ukrán hatóságok ennek ismeretében azt remélik, hogy meghátrálásra bírják Lengyelországot, akkor az nem fog összejönni.
Sajnos, a konfliktus rontotta azt, ahogy a lengyelek megítélik az ukránokat... az érzelmek gerjesztése bizonyosan mindkettőjük ellen játszik.
Az RBK feltett egy kérdést a közös történelem, "a Volini események" (azaz a világháború idején az ukrán nacionalisták által lengyelek és mások ellen elkövetett mészárlásokról, amelyek során 50-60 ezer lengyelt és bosszúból 2-3 ezer ukránt öltek meg). A lengyel szakértő szerint a vitát most félretették, Ukrajna támogatása fontosabb, de vissza fog térni és rosszul fog hatni a viszonyra.
Stratégiai szinten azonban nincs ellentét aközött, hogy Varsó védeni akarja a piacát és segíti Ukrajna önvédelmét és európai integrációját - tette hozzá Daniel Szeligowski.