A Gázai övezetben harcoló izraeli erők szerint az eddigi legnagyobb Hamász-alagutat fedezték fel. Egy, a palesztin terrorcsoport által felvett videót is bemutattak, amiben egy jármű halad át a betonfalú építményben, aminek közepén egy keskeny sínpárt látni.
Az alagút bejáratát az északon található Erez határátkelőtől 400 méterre találták meg. Az izraeliek állítása szerint 4 kilométerre terjed ki. A hadsereg szerint innen indított támadások érték őket, „ennek nyomán likvidálták a szabotőröket”. Egy további alagút bejáratát egy gázai gyerekszobában találták meg.
Közben záporoznak Izraelre a bírálatok a palesztin polgári áldozatok nagy száma miatt: a Hamász által irányított egészségügyi minisztérium azt állította, hogy a Gázai övezet északi részén található Dzsabalia menekülttábort ért vasárnapi csapásban 90 ember halt meg. Kritikák össztüzébe került a zsidó állam amiatt is, hogy a WHO szerint leromboltak egy észak-gázai kórházat és megöltek nyolc beteget.
EXPOSED: The biggest Hamas terrorist tunnel discovered.
— Israel Defense Forces (@IDF) December 17, 2023
This massive tunnel system branches out and spans well over four kilometers (2.5 miles). Its entrance is located only 400 meters (1,310 feet) from the Erez Crossing—used by Gazans on a daily basis to enter Israel for work… pic.twitter.com/RcjK5LbvGL
„Nagyon aggódunk a belső menekültek miatt, akik a Kamal Advan kórházban húzódtak meg. A gázai egészségügyi rendszer már így is térdre kényszerült, és egy további, minimálisan működő kórház elvesztése súlyos csapás” – nyilatkozta a WHO főigazgatója, Tedrosz Gebrejeszusz, aki szerint több kórházi dolgozót őrizetbe vettek az izraeliek.
Mindeközben Izraelben eltemették a 26 éves Alon Shamrizt, aki egyike volt annak a három, Hamász által elrabolt túsznak, akiket a kimentésükre érkező izraeli katonák tévedésből megöltek. Egy katonai szóvivő elismerte, hogy
az épületek ablakaiból, ahol a foglyok voltak, „SOS” és „Segítség, három túsz” héber feliratú fehér lepedőket lógattak ki.
Az első két huszonéves férfit egy magát fenyegetve érző katona terroristának minősítette, majd lelőtte. A harmadik férfi megsebesült, fedezéket keresett egy közeli épületben, héberül segítséget kért, de egy újabb sorozat végzett vele. Több izraeli katona is a fegyverhasználati szabályzatot okolta az incidensekért.
Közben egyiptomi biztonsági források azt mondták a Reutersnek, hogy
Izrael és a Hamász is „nyitott egy újabb tűzszünetre és fogolycserére”, de vita van arról, hogyan léptessék érvénybe.
A Hamász egyedül akarja meghatározni a szabadon bocsájtandó túszok listáját, továbbá azt követeli, hogy Izrael vonuljon meghatározott határvonalak mögé. Az izraeliek utóbbiba nem mentek bele, de abba igen, hogy a Hamász egyedül döntse el, ki kerül a listára – feltéve, ha időpontot javasolnak a tűzszünetre és beleegyezik, hogy Izrael határozza meg a tűzszünet időpontját és időtartamát.
Szakértők szerint a három túsz tévedésből történt megölése után növekszik a nyomás Benjamin Netanjahu miniszterelnökön, hogy helyezze előtérbe a túszok kiszabadítását.
A Sky News szerint nemcsak a túszok családtagjai, hanem az amerikai kormány részéről us, amellyel egyre nagyobbak a nézetkülönbségek a háború utáni Gázról. Az izraeli kormányfő ismét határozottan elvetette az önálló palesztin állam lehetőségét, amit viszont Washington a rendezés részének tart.