Most pár hónapig megint nem fenyeget az amerikai költségvetési leállás réme – a Kongresszus kedden "észhez tért", és a két nagy párt képviselőinek széles körű támogatásával elfogadta a kormányzat leállását megakadályozó ideiglenes finanszírozási törvényt.
A jogszabály január közepéig biztosítja a kormányzat finanszírozását. Még a Szenátusnak is rá kell bólintania, de ott a demokrata és a republikánus vezetők már támogatásukról biztosították.
Napokkal ezelőtt még úgy tűnt: a republikánus kemény mag, amely megbuktatta a soraiból kikerült korábbi házelnököt, szembe megy új választottjával is.
Mike Johnson ezért a másik oldalon ülő demokratáknál puhatolózott.
A leállás megakadályozásához a szenátusnak és a republikánus többségű képviselőháznak olyan jogszabályt kell elfogadnia, amelyet Joe Biden elnök aláírhat, mielőtt pénteken lejárna a szövetségi ügynökségek jelenlegi finanszírozása.
A tervezetet végül 336 igen és 95 nem mellett fogadta el az alsóház, ami Mike Johnson házelnök győzelme.
Johnsont kevesebb mint három hete választották meg a posztra, miután hetekig tartó forrongás után a ház vezető nélkül maradt. Közben a felsőház, a Szenátus vezetője, a demokrata Chuck Schumer kedd este, a szavazást követő nyilatkozatában azt mondta: örül, hogy a törvényjavaslat "erős kétpárti szavazással" ment át, és hozzátette, együtt fog működni szenátusi republikánus kollégájával, Mitch McConnell-lel, hogy a felsőházban is "a lehető leghamarabb" elfogadják.
Ha rábólintanak a formalitásra, akkor a törvényhozóknak több idejük marad a részletes kiadási törvényjavaslatok kidolgozására, amelyek az amerikai hadseregtől a tudományos kutatásig mindenre kiterjednek.
A republikánus jobbszárny egy része azonban csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a tervezet nem tartalmazza az általuk kért meredek kiadáscsökkentéseket és határvédelmi intézkedéseket.
Johnson házelnök elődjét, Kevin McCarthy-t a házelnöki poszton egy maroknyi republikánus tette lapátra egy hasonló szeptemberi szavazás után, amelynek során a demokrata szavazatokra támaszkodott a leállás elkerülése érdekében.
Bár Johnson is hasonlót lebegtetett, a keményvonalas konzervatívok most azt mondták, hogy nem fordulnak ellene. Ez volt idén már a harmadik amerikai költségvetési vészhelyzet, a 31 billió dolláros amerikai államadósság tavasszal többhónapos patthelyzetet okozott és a fizetésképtelenség szélére sodorta az amerikai szövetségi államot.
A Moody's hitelminősítő múlt pénteken emiatt "stabilról" "negatívra" rontotta az Egyesült Államokra adós-osztályzatát, és megjegyezte, hogy a magas kamatlábak tovább növelik a hitelfelvételi költségeket.