A múlt héten példátlanul merész és bíráló véleményeket idézett a Time magazin Volodimir Zelenszkij ukrán elnök környezetéből. Egyes tanácsadói arra utaltak, hogy az elnök hazudik magának, miközben „nem állnak győzelemre”.
A magazin idézte a katonákat is, akik szerint nincs elég harcos és nincs elég fegyver a polgári vezetés által kitűzött célok elérésére. Zelenszkij hónapokkal ezelőtt menesztett, népszerű kommentátorként dolgozó tanácsadója, Olekszij Aresztovics pedig a bunkerjében bolyongó diktátorhoz hasonlította és közzétette saját rendezési tervét. E szerint be kell lépni a NATO-ba, de békés úton kell törekedni az oroszok által elvett régiók visszaszerzésére.
Most pedig a legmagasabb rangú ukrán tiszt, Valerij Zaluzsnij tábornok hűtötte le a kedélyeket.
„Mint az I. világháborúban, olyan szintre jutott a technológia, hogy patthelyzetbe kerültünk” – magyarázta az Economist magazinnak, utalva egy orosz tábornoknak a megerősített védvonalak áttöréséről szóló 1941-es könyvére. Hozzátette, hogy
a feloldásához hatalmas technológiai ugrásra lenne szükség. „Nem lesz mély és gyönyörű áttörés”
- mondta.
Az utóbbi időben más jelek is utalnak rá, hogy Ukrajna fárad. Nemrég katonafeleségek tartottak – szabadon – tüntetést, azt követelve, hogy veterán férjeiket engedjék haza és mások vegyék át a helyüket. Miközben egyes helyeken úgy fogdossák össze a besorozni szánt harcképes férfiakat és a fiatalok egy része nem akar harcolni a keleti régiókért.
Egy ilyen fiatallal beszélt nemrég az Insider, aki elmondta: megpróbált elmenekülni, de a román határnál elfogták és hazaküldték. Apja annak ellenére támogatja, hogy megjárta a frontot. Csak Lengyelországban 80 ezer hadrafogható ukrán férfi van – írta a kiadvány.
Zaluzsnijjel szemben Moszkvában, Peszkov elnöki szóvivő tagadta, hogy patthelyzet lenne: „Oroszország összes célja a különleges katonai művelettel meg fog valósulni” - fejtegette.
Zaluzsnij viszont azt mondta, hogy a modern érzékelők miatt sem az ukránok, sem az oroszok nem tudnak észrevétlenül előrenyomulni.
„Amikor Avgyijivkába látogattam, a képernyőinken láttuk, hogy ég 140 orosz jármű, négy órával azután, hogy lőtávolságba értek” – mondta. Az ebből a helyzetből elmenekült oroszokra utána drónokkal vadásztak az ukránok. Viszont, ahogy Zaluzsnij elmondta, az ő erői is hasonló dologgal szembesültek, amikor támadtak.
A tábornok arról is beszélt, hogy
már lejárt az idő, amikor az Ukrajnának beígért F-16-os harci gépek fordíthattak volna a háború menetén.
Az orosz légvédelem közben javult – egy kísérleti S-400-as rakétarendszer el tudja érni a fronttól 100 km-re fekvő Dnyipro várost és így a nyugati harci gépek kevésbé lesznek hatékonyak – mondta.
Zaluzsnij hozzátette: hiba volt a részéről azt hinni, hogy kivéreztetheti az oroszokat. „Ez egy feudális állam, legolcsóbb erőforrása az emberi élet. Nekünk pedig a legdrágább erőforrásunk a saját embereink”.
„A NATO-kézikönyvek szerint napi 28 km-t kellett volna haladnunk az orosz vonalak áttörése után, és ha utánaszámolunk, az ellentámadás négy hónapja alatt el kellett volna érnünk a Krímet, a területén kellett volna harcolnunk, visszatérnünk és ismét be kellett volna hatolnunk oda”.
Mint mondta, leváltotta a parancsnokait, de ez nem hozott változást.
(A nyitóképen: A Burevij - Hurikán - ukrán rohamdandár katonái ebédszünetet tartanak az egység frontszolgálatot megelőző kiképzése közben egy Kijev környéki gyakorlótéren 2023. november 1-jén, az Ukrajna elleni orosz háború alatt.)