Újabb ziccert adott maga ellen Elon Musk, amikor kétségbe vonta az orosz invázió közepette most zajló ukrán ellentámadás értelmét. A Tesla és a SpaceX alapítója, és az egykor Twitterként ismert X gazdája azt írta:
„ennyi halál ilyen kis területi nyereségért”.
Musk az utóbbi években a szólásszabadság bajnokaként próbál fellépni. A Twittert is részben azért vette meg, mert szerinte a liberális média megvonja a platformot a neki nem tetsző hangoktól. Ezért közölte, hogy a korábban letiltott Donald Trumpot is visszaengedi a mikroblogra.
Egy másik, sokat támadott közéleti szereplő David Sacks amerikai közgazdász, akinek nem cseng egybe a véleménye az ukrajnai háborúról a hivatalos washingtoni állásponttal.
Sachs volt az, aki kiposztolt egy térképet, alatt a „sokat méltatott ellentámadás, aprócska területi nyereségek” szavakkal és ehhez fűzött kommentárt Musk.
So much death for so little
— Elon Musk (@elonmusk) September 17, 2023
Az ügy előzménye, hogy a milliárdost, aki a Starlink műholdas internethálózat gazdája is, bírálták egy életrajzában megjelent állítás miatt, amiért lekapcsolta az ukránok hozzáférését egy, a krími orosz flotta elleni drón- és rakétatámadás idején. Musk azt állította, nem akart részese lenne a konfliktus eszkalálásának. Életrajzírója azonban korrigálta állítását, hogy az „téves” információn alapult.
Musk ugyanakkor ismert arról, hogy kompromisszumot sürget Kijev és Moszkva között, amit sokan árulásnak tartanak. A Starlink-kapcsolat biztosításával ukránok tömegeit juttatta internethez, az országban már 42 ezer ilyen terminál van, és a hozzáférés a frontvonalban harcoló katonák és drónjaik számára is létfontosságú, ezért az ukrán hadsereg abban reménykedik, hogy a Fehér Ház megakadályozza a további lekacsolásokat.
A milliárdos közel egy éve szópárbajt vívott Volodomir Zelenszkij ukrán elnökkel a Twitteren, amikor azt mondta, hogy a NATO-ba törekvő országnak semlegesnek kellene maradnia, majd felvetette, hogy a Krím-félsziget formálisan Oroszország része maradhatna, bár elismerte: a visszacsatolást megelőző referendum kérdéses volt.
A megjegyzések Musk „közvélemény-kutatásában” tűntek fel, amiben arra is rákérdezett: megismételjék-e ENSZ-felügyelet mellett az orosz megszállás alatt lévő ukrán régiókban tartott népszavazásokat, illetve hogy garantálják-e a Krím vízellátását, és Ukrajna maradjon-e semleges? A „közvélemény-kutatásban csak Twitter-követői tudtak részt venni, akiknek nagy része természetesen nem ukrán állampolgár. Több mint 2,7 millió felhasználó szavazott, 59 százalékuk nemmel.
Musk a megjegyzésekkel hatalmas felzúdulást váltott ki, amire a nem épp diplomatikus és azóta leváltott németországi ukrán nagykövet, Andrij Melnyik trágár módon „melegebb égtájra küldte el”.