eur:
394.99
usd:
367.15
bux:
71637.32
2024. július 3. szerda Kornél, Soma
Vlagyimir Putyin orosz elnök (j) és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető tárgyalásuk előtt a vlagyivosztoki Russzkij szigeten lévő Távol-keleti Szövetségi Egyetemen 2019. április 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/EPAPool/Szergej Ilnyickij

Akár észak-koreai űrhajóst is vihetne Oroszország az űrbe

Oroszország kész segíteni az észak-koreai műholdas technológia fejlesztését – közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki a két, a Nyugattól elszigetelt ország lehetséges „fegyverzeti együttműködéséről” is beszélt. Putyin vendége, Kim Dzsong Un pedig azt mondta: kiáll Moszkva mellett a Nyugat elleni harcban.

Majdnem egy teljes napig vonatozott Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor, hogy találkozhasson orosz házigazdájával, Vlagyimir Putyinnal, aki Oroszország távol-keleti űrrepülőterén, az amuri körzetben fekvő, Vosztocsnijban fogadta. A repülést inkább mellőző és páncélvonattal érkező Kimnek kényelmes volt, hogy az űrkomplexumtól néhány kilométerre ér véget a vasúti pálya. Az ötórás csúcs során közösen megtekintették az űrközpontot és egy új Szojuz-2 rakétakilövőt. Putyin közölte: nagyon örül a vendégnek és ebéden is vendégül látta az észak-koreai delegációt.

A kamcsatkai rákkal töltött pelmenyi, illetve a burgonyával és gombával tálalt tokhal után Kim pohárköszöntőjében jó egészséget kívánt Putyinnak és

„győzelmet” jósolt „a Nagy Oroszországnak” az „expanzionista hegemóniára törekvő Nagy Gonosszal” – azaz a Nyugattal - folytatott „szent harcban”. Ez alatt természetesen az ukrajnai háborút értette.

A két vezető baráti találkozójának – ami annak ellenére volt szívélyes, hogy Oroszország is aláírta az Észak-Korea elleni ENSZ-szankciókat – Ukrajna adta az apropót. Nyugati politikusok szerint Oroszország fegyvereket, vagy legalábbis lőszereket szerezne be távol-keleti szomszédjától. Cserébe Phenjan segítséget kaphat műholdas és rakétatechnológiája fejlesztéséhez, sőt, akár egy űrhajósát is felvinnék az oroszok az űrbe. A Reuters úgy tudja, hogy a látogatók közt volt az észak-koreai Lőszer-ellátási Szervezet igazgatója is.

Jelentések szerint Kim részletes kérdéseket tett fel, amikor megmutatták neki az új orosz, mintegy 43 méteres Angara rakétát. A potenciális katonai együttműködésről szóló alkura utalt a találkozón Szergej Sojgu védelmi miniszter részvétele is, aki néhány hónapja Észak-Koreában járt. Putyin ugyanakkor azt is megemlítette, hogy Oroszország bár betartja az ENSZ-szankciókat, de lát lehetőséget a fegyverzeti együttműködésre.

Az eseményeket figyelemmel kísérő Egyesült Államok közölte: újabb szankciókkal torolja meg az esetleges fegyverszállításokat – de már nehéz elképzelni, hogy milyen új intézkedéssel lehetne még büntetni Észak-Koreát.

Kirilo Budanov, az ukrán titkosszolgálat – SZBU – főnöke szerint Phenjan valójában másfél hónapja szállít fegyvert az oroszoknak, „mert már akkor megállapodtak”.

Putyin azt is közölte, hogy vendége hazafelé tartva katonai és polgári repülőgépgyárat látogat meg Komszomolszk-na-Amure városban és Vlagyivosztokban, ahol még az orosz távol-keleti flottát is megtekinti. Ő maga pedig elfogadta Kim meghívását és a jövőben Észak-Koreába látogat.

A két autokrata vezető különösen szívélyes hangulatban folytatta le a találkozót és többször utalt a Szovjetunió, valamint Észak-Korea szövetségére. Putyin bedobott egy koreai mondást is: „a jó ruha az új ruha, de a régi barát a jó barát... nálunk azt mondják: egy régi jóbarát jobb, mint két új”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gálik Zoltán a Patrióták Európáért szövetségről: sok a kérdőjel, de akár teljesen új színezetet is adhatnak az EP-nek

Gálik Zoltán a Patrióták Európáért szövetségről: sok a kérdőjel, de akár teljesen új színezetet is adhatnak az EP-nek

Az 1970-es évek vége óta egyre több politikai kompetenciát szerzett az Európai Parlament, és frakcióinak – az Európai Tanács mellett – jelentős szerep jut az uniós jogalkotásban – mondta az InfoRádióban a Budapesti Corvinus Egyetem docense. Gálik Zoltán hozzátette: az EP-képviselőknek a politikai közösségformálás szempontjából is nagyon fontos a frakciótagság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×