A kutatók szerint az élelem után kutató bestiák – a világ legnagyobb ragadozó halai - egyre gyakrabban tűnnek fel északi vizekben – például az Egyesült Államok-beli Új-Anglia partjainál az utóbbi években.
Cape Cod, a régióhoz tartozó Massachusetts állam félszigeténél a múlt század 70-es éveiben szinte egyáltalán nem láttak nagy fehér cápát, de most már egyre többet.
Ami egyfajta önmegvalósító prófécia: Steven Spielberg 1975-ös Cápa (Jaws) című, mérföldkőnek számító horrorját a Cape Codtól körülbelül 50 kilométerre fekvő Martha’s Vineyard szigeten forgatták. Ebben a filmben egy nagy fehér cápa terrorizálja a strandolókat, de a főhősök egy eposzi csatában végül megölik.
Az Infostart is beszámolt a június elején Egyiptomban történt sokkoló tragédiáról, amikor egy tigriscápa (szintén nagyragadozó) apja és más fürdőzők szeme láttára megölt egy Hurghadában élő orosz fiatalembert.
Miért úszhatnak északra a fehér cápák?
Szakértők szerint az ok az, hogy a táplálékukul szolgáló fókák elkezdtek északra migrálni – emlékeztetett az Evening Standard című londoni lap.
Az Ocereach most attól tart, hogy a brit szigetek partjainál, sőt, a franciaországi Bretagne-ban is feltűnhetnek. Hogy meggyőződjenek teóriájuk igazáról, a szervezet emberei jövő nyáron a brit partvidéken szeretnének vizsgálódni.
Mások szerint viszont a teória – egyelőre teória.
Gregory Skomal, a Standard által idézett tengerbiológus szerint a valóság az, hogy egyetlen alkalommal sem láttak nagy fehér cápát a festői szépségű, délnyugat-angliai Cornwall közelében.
„Ott kéne lenniük, de nincsenek és nem tudni, miért”- mondta Skomal.
A Cornwall határán, de még Devon grófságban fekvő Plymouth Egyetemének adatbázisa szerint valójában körülbelül 100 „hihető, de nem igazolt esetben” láttak nagy fehér cápát a környéken az utóbbi tíz évben.
Erről a fajról azt lehet tudni, hogy nagy távolságra tud elúszni és hogy könnyen megérez akár egy csepp vért is a vízben. A leggyakrabban Kaliforniában, a Hawaii-szigeteken, a Mexikói-öbölben és Ausztráliában tűnnek fel az ilyen cápák, de kutatók szerint a klímaváltozás hatására a 2050-es évek végére jelenhetnek meg a brit partoknál.
Éretlen vicc
Nem tudni, hogy ezt a hírt használta-e ki egy vicces kedvű, ismeretlen, aki mívesen elkészített hamis cápauszonyt helyezett a vízbe a parttól 300 méterre a devoni Torquay-ben.
Stunned school pupils spot 'great white shark' off coast https://t.co/iPf8waAD3m
— Dominus Markham (@viralfluff) July 7, 2023
Fényképek tanúsága szerint a kihalászott „uszony” valamilyen könnyű habból készült, szürkére festették és még az idősödő cápatestre emlékeztető bevágások is voltak rajta. Néhány fadarabra volt erősítve, hogy lebegjen a vízen.
A „fenyegetést” egy tengeri szafarin, gyerekeket vezető tanár vette észre, aki csónakjukból először távcsőn keresztül mustrálta az uszonyt, de aztán rájött, hogy hamis volt.
A cápával riogató ismeretlen később egy anomím Facebook-posztban ismerte el a dolgot és azt állította, hogy „egy személyes videóhoz” készítette a kelléket.
„Jól éreztem maga és beszélgetésre vettem rá a közösséget. Szeretnék megnyugtatni mindenkit, hogy nem kell félni a tengerben.
A közelmúltbeli cápauszony egy személyes videó kelléke volt és nem számítottam rá, hogy észreveszik”
– írta.
Az esetet felderítő tanár azt mondta, hogy „nem tartott sokáig a beugratás”, mivel nem látszott „a cápa” hátsó uszonya „és nem volt mozgás”.
„Hát, nem tett rám nagy benyomást az illető” – az ilyen viccek kárt okozhatnak a helyi gazdaságnak a nyári hónapokban – jegyezte meg.