eur:
408.26
usd:
375.41
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: Unsplash

Tudni vélik, ki figyelmeztette Washingtont az Északi Áramlat felrobbantására

A holland állami televízió szerint a holland titkosszolgálat figyelmeztette Washingtont hogy Ukrajna fel akarja robbantani az Északi Áramlat vezetékeket. Az állítás szerint a CIA ezek után óvta Kijevet a tettől, amely lemondott a szabotázsról. Csakhogy, a vezetékeket mégis felrobbantotta valaki.

Az Infostart is többször beszámolt már az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantását övező találgatásokról, tényfeltéró jelentésekről és nyomozásról. Úgy tűnik, hogy a német Süddeutche Zeitung című lap és más nyugat-európai és lengyel médiumok által említett titkosszolgálat, amely figyelmeztette az Egyesült Államokat a készülő szabotázsra, a holland volt.

A holland NOS állami tévé beszámolója szerinty a holland hírszerzés ügynökei 2022 júniusában, a térségben zajló nagyszabású NATO-gyakorlattal egy időben figyelmeztették az amerikai hírszerzést a Kijev által tervezett vezetékrobbantásról.

A CIA tisztjei ezután felszólították Kijevet, hogy ne semmisítse meg a stratégiailag fontos energetikai artériát.

Tudósítások szerint azonban

az amerikai ügynökség kételkedett abban, hogy a háború terhét nyögő Ukrajna képes lenne egy ilyen merész támadás végrehajtására.

A jelentések szerint a hollandok olyan terveket fogtak el, amelyek szerint ukrán búvárok Valerij Zaluzsnij tábornok, az ukrán hadsereg vezetőjének parancsára egy bérelt vitorlás jachtról a mélybe merülve robbanóanyagokat helyeztek volna el az Északi Áramlat 1 és 2 négy csöve mentén.

Zaluzsnyij tábornokot azért bízták meg a feladattal, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hihető módon tagadhassa, hogy tudott volna a projektről – jegyezte meg a Telegraph című brit lap. Hetekkel később, szeptember 26-án rejtélyes robbanások sorozata hasított végig a csővezetékeken, aminek nyomán hatalmas mennyiségben tört fel a víz alól a metán és a négy csőből három használhatatlanná vált.

A támadást a NATO szándékos szabotázsnak bélyegezte, és az jelentések szerint szinte tökéletesen a holland hírszerzők által leleplezett ukrán összeesküvés forgatönyve szerint történt.

Kijev viszont mindig is hevesen tagadta, hogy bármi köze lenne a támadáshoz, sőt Oroszországot vádolta az EU elleni "terrorakcióval".

A hírszerző ügynökségek azonban már jó ideje vizsgálják a támadás és egy prominens ukrán üzletember közötti lehetséges kapcsolatot. A Pentagon hírszerzési anyagainak kiszivárogtatása a Discord-platformon szintén Kijev érintettségére utalt.

A The Washington Postnak a múlt héten azt írta: Joe Biden kormányát egy "közeli" európai szövetséges tájékoztatta, hogy az ukrán hadsereg összeesküvést szőtt az Északi Áramlat ellen. Azóta kiderült, hogy a hollandok tavaly június közepén adták át az információt Washingtonnak, abban a reményben, hogy meghiúsítják az esetleges támadást.

Viszont, ha nem Ukrajna volt a robbantó, akkor ki lehetett? Egyelőre nincs erre utaló, konkrét tárgyi bizonyíték.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×