A brit kormány programja szerint 2050-re el kell érni az összes gazdasági ágazat teljes dekarbonizációját. Azaz, akkorra már nem szabad fosszilis tüzelőanyagokat használni, vagy az emissziót kompenzálni kell. Ennek jegyében közölték most, hogy 2025-re már hidrogént fognak pumpálni az ország legnagyobb gázvezetékébe, amely az összesen 7500 kilométeres nemzeti csőhálózatot látja el.
A vezetékeket birtokló National Gas nevű cég által kidolgozott tervek szerint a szállítóhálózaton keresztül áramló üzemanyag 2-5 százaléka már hidrogén lesz. Ez, a földgázzal való keverés lehet az első lépés az átalakítási tervekben, amelyek célja hogy
2050-re teljes egészében hidrogénnel lehessen feltölteni a hálózatot.
Jon Butterworth, a National Gas vezérigazgatója elmondta: "Azt próbáljuk elérni, hogy az energiával kapcsolatban kiegyensúlyozott válaszokat adjunk. Egy téli napon hétszer több energia megy át a gázhálózaton, mint a villamosenergia-hálózaton. Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet ezt szén-dioxid-mentessé tenni, miközben biztosítanunk kell, hogy az ipar továbbra is el legyen látva, hogy a vállalkozások megkapják a gázt, amire szükségük van” – fejtegette a Telegraph című lap szerint. Hozzátette, hogy ezért lassú lesz a hidrogénre történő átállás, és fokozatosan vezetik be a hidrogént az olyan területeken, amelyeket „nem lehet villamosítani”.
Míg a National Gas a fő szállító, a vállalkozásokat és otthonokat a kisebb elosztóhálózatok látják el. Az ő vezetőik már olyan terveken is dolgoznak, amelyek lehetővé tennék, hogy 2024-től akár 20 százaléknyi hidrogént is keverhessenek a vezetékeikben lévő földgázhoz.
A hidrogénnek az első számú vagy fő szállítóhálózatba való bekeverése lenne azonban az igazán nagy lépés, mert az
beágyazná az új energiaforrást az egész rendszerbe.
A hidrogént a britek már korábban is használták a hálózatban, a szénből előállított úgynevezett "városi gáz" jelentős komponenseként. Ez széles körben elterjedt volt az 1960-as években Nagy-Britanniájában, mielőtt az Északi-tengeri gázmezők felfedezése után földgázzal helyettesítették.
A hidrogén most, a globális felmelegedés elleni küzdelem jegyében újra előtérbe kerül, mivel elégetésekor nem termel szén-dioxidot. A politikusok azt remélik, hogy a fosszilis tüzelőanyagok helyettesíthetők vele ott, ahol a megújuló villamos energia használata túl nehézkes, például a hajózásban vagy a teherautókban. Viszont nem lehet rá mennyei mannaként tekinteni: a hidrogén előállítása is energiát igényel, és csak akkor mondható „zöldnek”, ha zöld forrású árammal sikerült megtermelni.
Jó, de hogyan fűtsön az ember otthon hidrogénnel? A 100 százalékban hidrogénnel üzemelő kazánok még nincsenek jelen a brit piacon, de a National Gas szerint az otthoni kazánok képesek elműködni akár 20 százalékos hidrogénnel kevert földgázzal is – azaz nem kell lecserélni őket.