eur:
409.19
usd:
375.57
bux:
74449.43
2024. november 5. kedd Imre
Járókelők a londoni London hídon 2022. november 17-én. A pénzügyminiszter ezen a napon ismerteti a parlamentben a három héttel korábban megalakult brit kormány tervét a romló gazdasági folyamatok visszafordítására. Az előző hónapban az infláció az utóbbi negyven év legmagasabb szintjére emelkedett, és ez a gazdaság visszaesésével párosul.
Nyitókép: MTI/EPA/Tolga Akmen

Áll a bál Londonban: drasztikus megoldással tiltják ki az autókat

London egyik kerülete le akarja zárni az utcák 75 százalékát az autóforgalom elől. A sokat hangoztatott érv a levegőtisztaság javítása és a lakosok ösztönzése arra, hogy gyalogoljanak és kerékpározzanak többet – no és persze a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. Persze nem örül mindenki.

A radikalizmusáról ismert londoni Hackney kerület ismét ki akar tűnni valamivel, és horrorsztorit vagy követendő példát szolgáltathat: brutálisan korlátozni készül az autófogalmat.

A nagy hatalmú önkormányzat döntött: az amúgy metrómegállók nélküli kerület utcáinak 75 százalékát lezárja az autóforgalom elől. Bizonyos kivételekre számíthatnak a mozgássérültek és a mentőszolgálatok – bár az ilyen utcalezárások általában úgy történnek, hogy az utca egyik végét virágágyásdobozokkal vagy oszlopokkal torlaszolják el. Esetenként térfigyelő kamerákat telepítenek, amelyekkel el lehet rettenteni az idegen autósokat – a behajtókat egyébként kíméletlenül megbírságolják.

Fotó: Szvetnik Endre/InfoRádió
Fotó: Szvetnik Endre/InfoRádió

Az úgynevezett LTN-ek (Low Traffic Neighbourhood, avagy alacsony forgalmú környék) ellenfelei szerint az ilyen lezárt utcákról egyszerűen a szomszédos utakra terelik át a forgalmat – ahol dugók alakulnak ki.

Azt is igazságtalannak tartják, hogy

akinek az utcáját az önkormányzat segít forgalommentessé tenni, annak drágul az ingatlanja, míg akiknél megnő a forgalom, veszít az értékéből.

Sajátos módon sok olyan lakos is ellenzi a korlátozásokat, aki a csendesebb utcákon él – mivel ők is elszenvedői a környék főutcáin kialakuló dugóknak.

A radikális lépések támogatói azonban ezeket az érveket lesöprik az asztalról. Az utóbbi hetekben többször is azt a tanulmányt idézték, amely szerint az LTN-zónák csak minimális mértékben növelték a forgalmat a főutakon. A felsorolt adatokat vagy a módszert azonban megkérdőjelezi, hogy a tanulmányt a Westminster Egyetem mellett egy klímavédelmi civilszervezet készítette – amelyről nehéz elképzelni, hogy bármiféle szimpátiával viseltetne az autótulajdonosok felé. Az ő értékelésük az volt, hogy az utcalezárás „átütő siker”.

Fotó: Szvetnik Endre/InfoRádió
Fotó: Szvetnik Endre/InfoRádió

A most még radikálisabb lépésekre készülő Hackney-ben a helyi adatok szerint 40 százalékkal esett a forgalom a négy, legújabb alacsony közlekedésű zónában (ahová a helyi lakosok autóit átengedik a kamerák, de nekik is le kell mondaniuk a korábban alternatív útvonalnak számító szomszédos utcák használatáról.

Bár a brit országos médiában túlnyomó többségben vannak az olyan kommentárok, amelyek a gyaloglást, biciklizést és a légszennyező autók miatti haláleseteket emlegetve az utcalezárásokat pártolják, az InfoRádió tudósítója belefutott hangos LTN-ellenes tüntetőkbe. Az ő gyakori panaszuk az, hogy az önkormányzatok technikai és jogi trükkökkel figyelmen kívül hagyják a közlekedési korlátozásokról szóló konzultációk eredményét. Az egyik kampányszervezet, a Free Our Streets (szabadítsátok fel az utcáinkat) azt állítja, hogy például

Hackney kerület úgy dönt utcalezárásokról, hogy közben felmérések szerint a helyi lakosok több mint 60 százaléka ellenzi azokat.

A Telegraph című lap még 2021-ben írta meg, hogy a nyilvánosságra hozott konzultációs adatok szerint 18 300 helyi lakos fejezte ki ellenérzéseit a korlátozásokkal szemben, míg csak 7000 támogatta. Brent kerület önkormányzata ezt úgy oldotta meg, hogy nem hozta nyilvánosságra a konzultáció eredményét. De a lakosok az információ szabadságáról szóló brit törvény alapján elérték annak publikálását. Az ellenzők szerint egy kerékpáros szervezet olyan tanácsokat ad az önkormányzatoknak, hogy hogyan manipulálják a kérdéseket és „kerüljék el az igen/nem válaszokat és alkalmazzanak csúszóskálás érékelést, hogy felvizezzék a véleményeket”.

Fotó: Szvetnik Endre/InfoRádió
Fotó: Szvetnik Endre/InfoRádió

Közben

a Tower Hamlets kerületben úgy nyert választást a helyi polgármester, hogy a forgalomkorlátozási lépések visszafordítását ígérte.

És: néhány kerület ellenáll Sadiq Khan londoni főpolgármesternek, aki a főváros külkerületeiben is büntetni akarja a régebbi gyártású dízelkocsik gazdáit, ami több ezer, furgonnal járó vállalkozó – például vízvezeték-szerelő – költségeit növelné meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

A lehető leghatékonyabb nemzetközi pénzügyi infrastruktúra kifejlesztése és üzemeltetése a cél - mondta el Töreky Bence, a Wise Principal Product Managere a Portfolio Banking Technology 2024 konferencián. A Wise-on keresztüli tranzakciók 63%-a azonnali, ami azt jelenti, hogy 20 másodpercen belül teljesülnek. Fontos mérföldkő, hogy a cég nemrég nyitotta meg infrastruktúráját banki és nem banki partnerek számára. A szakember szerint már most is számos sikeres példa van a fintech és banki együttműködésre, de a nagy kérdés az, ki lesz a következő?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×