A radikalizmusáról ismert londoni Hackney kerület ismét ki akar tűnni valamivel, és horrorsztorit vagy követendő példát szolgáltathat: brutálisan korlátozni készül az autófogalmat.
A nagy hatalmú önkormányzat döntött: az amúgy metrómegállók nélküli kerület utcáinak 75 százalékát lezárja az autóforgalom elől. Bizonyos kivételekre számíthatnak a mozgássérültek és a mentőszolgálatok – bár az ilyen utcalezárások általában úgy történnek, hogy az utca egyik végét virágágyásdobozokkal vagy oszlopokkal torlaszolják el. Esetenként térfigyelő kamerákat telepítenek, amelyekkel el lehet rettenteni az idegen autósokat – a behajtókat egyébként kíméletlenül megbírságolják.
Az úgynevezett LTN-ek (Low Traffic Neighbourhood, avagy alacsony forgalmú környék) ellenfelei szerint az ilyen lezárt utcákról egyszerűen a szomszédos utakra terelik át a forgalmat – ahol dugók alakulnak ki.
Azt is igazságtalannak tartják, hogy
akinek az utcáját az önkormányzat segít forgalommentessé tenni, annak drágul az ingatlanja, míg akiknél megnő a forgalom, veszít az értékéből.
Sajátos módon sok olyan lakos is ellenzi a korlátozásokat, aki a csendesebb utcákon él – mivel ők is elszenvedői a környék főutcáin kialakuló dugóknak.
A radikális lépések támogatói azonban ezeket az érveket lesöprik az asztalról. Az utóbbi hetekben többször is azt a tanulmányt idézték, amely szerint az LTN-zónák csak minimális mértékben növelték a forgalmat a főutakon. A felsorolt adatokat vagy a módszert azonban megkérdőjelezi, hogy a tanulmányt a Westminster Egyetem mellett egy klímavédelmi civilszervezet készítette – amelyről nehéz elképzelni, hogy bármiféle szimpátiával viseltetne az autótulajdonosok felé. Az ő értékelésük az volt, hogy az utcalezárás „átütő siker”.
A most még radikálisabb lépésekre készülő Hackney-ben a helyi adatok szerint 40 százalékkal esett a forgalom a négy, legújabb alacsony közlekedésű zónában (ahová a helyi lakosok autóit átengedik a kamerák, de nekik is le kell mondaniuk a korábban alternatív útvonalnak számító szomszédos utcák használatáról.
Bár a brit országos médiában túlnyomó többségben vannak az olyan kommentárok, amelyek a gyaloglást, biciklizést és a légszennyező autók miatti haláleseteket emlegetve az utcalezárásokat pártolják, az InfoRádió tudósítója belefutott hangos LTN-ellenes tüntetőkbe. Az ő gyakori panaszuk az, hogy az önkormányzatok technikai és jogi trükkökkel figyelmen kívül hagyják a közlekedési korlátozásokról szóló konzultációk eredményét. Az egyik kampányszervezet, a Free Our Streets (szabadítsátok fel az utcáinkat) azt állítja, hogy például
Hackney kerület úgy dönt utcalezárásokról, hogy közben felmérések szerint a helyi lakosok több mint 60 százaléka ellenzi azokat.
A Telegraph című lap még 2021-ben írta meg, hogy a nyilvánosságra hozott konzultációs adatok szerint 18 300 helyi lakos fejezte ki ellenérzéseit a korlátozásokkal szemben, míg csak 7000 támogatta. Brent kerület önkormányzata ezt úgy oldotta meg, hogy nem hozta nyilvánosságra a konzultáció eredményét. De a lakosok az információ szabadságáról szóló brit törvény alapján elérték annak publikálását. Az ellenzők szerint egy kerékpáros szervezet olyan tanácsokat ad az önkormányzatoknak, hogy hogyan manipulálják a kérdéseket és „kerüljék el az igen/nem válaszokat és alkalmazzanak csúszóskálás érékelést, hogy felvizezzék a véleményeket”.
Közben
a Tower Hamlets kerületben úgy nyert választást a helyi polgármester, hogy a forgalomkorlátozási lépések visszafordítását ígérte.
És: néhány kerület ellenáll Sadiq Khan londoni főpolgármesternek, aki a főváros külkerületeiben is büntetni akarja a régebbi gyártású dízelkocsik gazdáit, ami több ezer, furgonnal járó vállalkozó – például vízvezeték-szerelő – költségeit növelné meg.