eur:
414.77
usd:
402.88
bux:
79945.04
2025. január 3. péntek Benjámin, Genovéva
Zuzana Caputova szlovák elnök (b) fogadja Eduard Heger szlovák miniszterelnököt, miután megbukott a szlovák kormány az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványról tartott parlamenti szavazáson Pozsonyban 2022. december 15-én. A szeptembertől parlamenti kisebbségben kormányzó Heger-kabinettől, szűk többséggel, 78 vokssal vonta meg a bizalmat a 150 fős pozsonyi törvényhozás, amelynek 102 képviselője vett részt a szavazáson.
Nyitókép: MTI/AP/TASR Slovakia/Jaroslav Novák

A szlovák elnök szerint a Heger-kabinet kormányzásának utolsó percei drámaiak voltak

Zuzana Čaputová köztársasági elnök pedig pénteken kijelentette: 2023 első felében előrehozott választásra van szükség Szlovákiában..

A szlovák parlament megvonta a bizalmat Eduard Heger kormányától, a kabinet bukása után pedig máris azt latolgatják, ki és miként fogja tovább kormányozni az országot. A parlamenti szavazás eredményét egyébként a legtöbb ellenzéki párt üdvözölte, többen a „legszebb karácsonyi ajándéknak” nevezték.

A pozsonyi törvényhozás döntését követően Zuzana Čaputová köztársasági elnök visszahívta a Heger-kabinetet, és ideiglenes megbízást adott Eduard Hegernek korlátozott jogkörökkel a kormány vezetésére.

A parlamenti szavazást követően Boris Kollár házelnök és Heger kormányfő megbeszélést folyatott az államfővel. Kollár bejelentette, hogy

a pártoknak meg kell egyezniük az előrehozott választás kihirdetéséről, melyet júniusban, esetleg már májusban megtarthatnak.

Zuzana Čaputová államfő szükségesnek tartja, hogy még 2023 első felében előrehozott választás legyen az országban, mivel a megbízott kormánynak korlátozott jogkörei vannak, emellett elő kell készíteni az állami költségvetést a következő évre. Ha mégsem sikerülne előrehozott választásokat tartani, akkor az államfő, az alkotmány alapján, újabb lépéseket tesz. Mindenesetre Čaputová elnökasszony arra kérte Eduard Heger ideiglenesen megbízott kormányfőt és a politikai pártokat, hogy

a parlament legkésőbb 2023 január végéig fogadja el az előrehozott választás kihirdetéséhez szükséges összes intézkedést.

Zuzana Čaputová azt is kérte a megbízott kormánytól, hogy az átmeneti időszak alatt a stabilitáshoz járuljon hozzá, és ne a Szlovákiában uralkodó belpolitikai káosz növeléséhez. A kormányt felszólította, hogy felelősséggel éljen a korlátozott jogköreivel. „Egyértelmű, hogy ideiglenes kormányról beszélünk, hiszen nem rendelkezik az összes szükséges jogkör felett. A politikai pártok elnökeinek nyilatkozataiból pedig az is világos, hogy nincs politikai akarat új kormány összeállítására a jelenlegi parlament támogatásával” – fogalmazott az államfő.

A szlovák köztársasági elnök nem kívánt bővebben nyilatkozni a távozó kormányról. „Megtettem ezt nemrég az országértékelő beszédemben.

De azt leszögezhetem, hogy kormányzásának utolsó percei is drámaiak voltak”

– jelentette ki az államfő. Úgy fogalmazott, Szlovákiában rendet kell teremteni, működőképessé kell tenni az országot, és mindenekelőtt az emberek, nem pedig a politikusok problémáinak megoldásával foglalkozni. Hangsúlyozta, mindent megtesz, hogy elősegítse az előrehozott választáshoz vezető nyugodt átmenetet.

Eduard Heger immáron megbízott miniszterelnökként úgy véli, minden további lépés a pártokkal folytatott politikai tárgyalások függvénye. Rámutatott, hogy kormánya demokratikus, korrupcióellenes, világos a külpolitikai irányultsága, és számos reformot hajtott végre.

„Jelentősen előrébb léptettük, és a megújulás útjára állítottuk Szlovákiát”

– tette hozzá Eduard Heger. Azt is kijelentette, az elsődleges cél, hogy a jövő héten elfogadják a 2023-as költségvetést, melyre azért van szükség, hogy végre lehessen hajtani az embereket segítő intézkedéseket.

Címképünkön Zuzana Čaputová és Eduard Heger

Címlapról ajánljuk
Zátonyra futottak az osztrák kormánykoalíciós tárgyalások, a legkisebb párt faképnél hagyta a nagyokat

Zátonyra futottak az osztrák kormánykoalíciós tárgyalások, a legkisebb párt faképnél hagyta a nagyokat

A szeptember végi parlamenti választások után Ausztriában novemberben kezdődtek a kormányalakítási tárgyalások. A választási győztes radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) "kiközösítése" után az államfő megbízásából a néppárti kancellár, Karl Nehammer az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ) és az ugyancsak ellenzéki NEOS-szal (Új Ausztria és Liberális Fórum) kezdett koalíciós tárgyalásokat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.03. péntek, 18:00
Tálas Péter
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének egyetemi docense
Esnek az európai tőzsdék - Hogy áll a BUX?

Esnek az európai tőzsdék - Hogy áll a BUX?

Kisebb csökkenéssel zárták az év első kereskedési napját csütörtökön az irányadó amerikai indexek az ázsiai tőzsdéken pedig vegyes a kép ma reggel: a japán tőzsde még zárva tart, a hongkongi részvénypiacon jó a hangulat, a kínai index viszont nagyobbat esett. Az európai tőzsdék lefordultak a nyitást követően, de érkeznek ma még fontos makroadatok, amelyek megmozgathatják a befektetőket, többek között munkaerőpiaci statisztikák látnak napvilágot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×