Nincs összhangban a szlovák alaptörvénnyel az a népszavazási kérdés, amely a kormány azonnali lemondását célozza. Ivan Fiačan, a kassai székhelyű Alkotmánybíróság elnöke kijelentette, hogy az alkotmánybírósági döntés értelmében az államfő ebben a kérdésben nem írhat ki népszavazást.
A referendumot a Robert Fico vezette ellenzéki Smer szorgalmazta, amely a referendummal részint az Eduard Heger vezette kormány azonnali lemondását, részint az alkotmány olyan értelmű módosítását szerette volna elérni, hogy
a törvényhozás megbízatási időszaka népszavazás vagy parlamenti határozat alapján is rövidíthető legyen. Erről a második kérdésről viszont lehet majd dönteni.
Zuzana Čaputová köztársasági elnök szerint ez a kérdés összhangban van az alkotmánnyal. A népszavazást a kezdeményezők egyebek mellett a kormánnyal szembeni általános elégedetlenséggel indokolták és azzal, hogy szerintük a társadalomnak nem maradt más lehetősége a kormány leváltására.
A Smer képviselői augusztus végén 406 ezer népszavazás kihirdetését támogató aláírást adtak át az elnöki palotában. Robert Fico, a párt elnöke kijelentette, tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését. Szerinte az a lényeg, hogy lesz népszavazás. „A Smer népszavazást kezdeményezett, és lesz népszavazás, méghozzá
az Alkotmány olyan értelmű módosításáról, amely lehetővé teszi az előrehozott választást”
– mondta Fico, hozzátéve, hogy abban a kérdésben lesz népszavazás, amelyet a legfontosabbnak tartanak, ez pedig a parlament megbízatási idejének lerövidítése, parlamenti határozattal vagy előrehozott választás kiírásával. Robert Fico szerint a kormány azonnali lemondására vonatkozó kérdés csak azt a célt szolgálta volna, hogy minél többen vegyenek részt a népszavazáson. A Smer szerint a kormány csődöt mondott, az ország alkotmányos válságban van, és az egyetlen megoldás az előrehozott választás.
A kormánypártok nem lepődtek meg az Alkotmánybíróság döntésén. A legnagyobb koalíciós párt, az OĽaNO frakcióvezetője szerint Robert Fico félvállról vette a népszavazást. „Ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy nem is érdekli azoknak a választóknak a véleménye, akik aláírták a petíciós íveket. Egyszerűen becsapta őket, és csak a hatalomba való visszatéréshez akarja kihasználni az embereket, hogy elkerülje a felelősségre vonást” – jelentette ki Michal Šipoš.
Szlovákia történetében eddig 8 alkalommal tartottak referendumot, de közülük – a megköveteltnél alacsonyabb részvételi arány miatt – csak egy lett érvényes, az ország európai uniós csatlakozásáról tartott 2003-as referendum, amelyen a szavazásra jogosultak 52 százaléka vett részt.