A nem egészen egy hónapja hatalmon lévő Liz Truss úgy ment neki a pártvezetői minőségében első konferenciának, hogy sokan a fejét követelték a gazdasági terve által okozott pénzügyi vihar miatt. Szerencséjére egy újabb tory vezetőválasztás túl kínos lenne a pártnak.
A korábbi, ultra-alacsony törlesztőhöz képest immár akár hat százalékos lakáskamatot fizető brit ingatlantulajdonosok nehezen fogják megbocsátani neki és kormányának az anyagi csapást. De Truss – elismerve, hogy politikája zavart okozott – közölte: a status quo-hoz való ragaszkodás nem opció, ki kell tartani az irányvonal mellett. Az irányvonal pedig ez: adót kell csökkenteni, még azon az áron is, hogy a kieső költségvetési pénzt adósságból kell kipótolni.
Truss szerint ez „indítja be Nagy-Britanniát, vezeti át a viharon és teszi erősebb nemzetté”. Aki ennek ellenáll és amivel ő szembeszáll, az a „növekedés ellenes koalíció” – mondta.
Az általa „a vállalkozás ellenségeinek” nevezettek közé sorolta az ellenzéki pártokat, a „militáns szakszervezeteket”, egyes elemzőközpontokat, és a radikális környezetvédő aktivistákat. A beszédet a Greenpeace kampányszervezet emberei próbálták megzavarni.
„Inkább tiltakoznak, mint tennének valamit. Inkább a Twitteren csevegnek, mint nehéz döntéseket hoznának. Taxival mennek észak-londoni liberális értelmiségi negyedekből a BBC stúdióiba, hogy ellenálljanak mindennek, ami változást hirdet. Adásaiktól podcastjaikon át, ugyanazokat a régi válaszokat ismétlik” – mondta.
A valóság azonban az volt, hogy saját pártja – nem épp liberális irányultságú tagjai – szegültek szembe politikájával. Ennek nyomán volt
kénytelen az eheti konferencia első napjaiban két hátraarcot is csinálni és visszavonni például a leggazdagabbak tervezett adócsökkentését.
A pártbéli lázadók a jövő héten újra összeülő parlamentben mutathatják ki a foguk fehérjét, legközelebb azért, mert gyanítják, hogy Truss reálértékben csökkentené a szociális segélyeket, amelyeket nem akar a megugrott inflációhoz igazítani. Ezzel mandátumokat veszíthetnek a következő választásokon, amit sok tory képviselő nem akar annyiban hagyni – még ha fel is függeszthetik, ha a kormány ellen szavaz.
Trussnak sikerült kínos jelenetek nélkül, tapsok közepette lezárni a konferenciát. Hívei szerint időt nyert, és meg tudja győzni saját kétkedő képviselőit. De volt olyan is, aki szerint „olyan húrokat penget, amelyekre senki sem figyel. A választók nem gazdasági növekedést akarnak, hanem annak a következményeit. De ő úgy beszél róla, hogy senki sem érti”.
A konzervatívok liberális szárnyához kötődő Bright Blue elemzőközpont „amatőrnek és amorálisnak” titulálta a kormányát. Sir David Frost volt brexit főtárgyaló viszont azt mondta: jó a víziója, folyamatosan érvelnie kell mellette és olyan csatákat választania, amelyeket megnyerhet. A font viszont több, mint 1,3 százalékkal esett a dollárhoz képest a beszéd nyomán.