eur:
413.1
usd:
394.25
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
A mohi atomerőmű Szlovákiában 2017. szeptember 16-án.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Nagy a baj, Szlovákia az összeomlás szélén az energiárak miatt

A szlovák gazdaságot az összeomlás veszélye fenyegeti a villamosenergia-költségek emelkedése miatt, mondta Eduard Heger szlovák miniszterelnök a Financial Timesnak. A brit lap szerint a kormányfő arra figyelmeztetett, hogy ha Szlovákia nem kap segítséget az Európai Uniótól, akkor kénytelen lesz államosítani az ország energiaellátását.

„Az Oroszország ukrajnai invázióját követő hatalmas áremelkedések tönkretehetik a szlovák gazdaságot, ha nem kapunk több milliárd eurós támogatást Brüsszeltől” – mondta Eduard Heger szlovák miniszterelnök.

Szlovákia jelentős villamosenergia-termelő atom- és vízerőművek által. Az ország legnagyobb termelője azonban az év elején eladta a felesleges energiát a kereskedőknek, ők pedig most nagyjából ötszörös piaci áron juttatják azt vissza Szlovákiának.

Szlovákia 500 euróért veszi meg, amit 100 euróért adott el

– árulta el a brit gazdasági napilapnak Eduard Heger.

A kormányfő azt akarja, hogy Brüsszel ötmilliárd eurót szabadítson fel a területfejlesztésre szánt, nem használt forrásokból, és a pénzt a vállalkozások energiaszámláinak csökkentésére fordítsa. „Ellenkező esetben a szlovákiai vállalkozások bezárnak, és az egész gazdaság összeomolhat” – jelentette ki Eduard Heger. A Financial Times szerint

uniós kormányfő ennyire élesen még nem fogalmazott a globális energiaválság hatásairól.

A szlovák törvényhozás kedden gyorsított eljárásban elfogadta az energetikai törvény módosítását, amely lehetővé teszi, hogy veszélyhelyzetben az állam saját kézbe vegye az ország villamosenergia- és földgázkészletét. Pontosabban meghatározhassa, hogy az előállító vagy tulajdonos cég kinek adhatja el és mennyiért. Megtilthatnák a villamos energia kivitelét is.

Az ország domináns áramtermelője, a Szlovák Villamos Művek vezetése szerint csődbe mehetnek, ha a kormány nem változtat az elképzelésein. A vállalat attól tart, hogy a törvény túlzó alkalmazása esetén nem tudna eleget tenni már meglévő szerződéseinek, ami több milliárd eurós veszteséget okozhatna neki.

A villamos művek szerint

a jogszabály veszélyezteti a mohi atomerőmű negyedik blokkjának befejezését is.

A bizonytalan jogi környezet miatt a bankok nem szeretnék kölcsönadni a vállalatnak a már megállapított 400 millió eurót. Branislav Strýček vezérigazgató szerint a törvény elfogadása problémát jelent bármilyen infrastrukturális projekt finanszírozására az energiaágazatban.

A pozsonyi Új Szó napilap azt írta, hogy a Szlovákiában előállított villamos energia több mint 64 százaléka a Szlovák Villamos Művektől származik, miközben a cég az ország áramellátásának a 60 százalékát biztosítja, vagyis az áram és a gáz államosításának következményei katasztrofálisak lennének Szlovákia számára. „Ha az állam nem ad 400 millió eurós kölcsönt, vagy ha az eredetileg megállapított 6,15 terawattóránál több áramra teszi rá a kezét, akkor nagy az esélye annak, hogy csődöt jelentünk” – jegyezte meg a Szlovák Villamos Művek vezérigazgatója.

A szlovák gazdasági minisztérium szerint a törvény valójában csak veszélyhelyzetre szolgál, és a kormánynak meg kell tennie mindent, hogy ezt a veszélyhelyzetet elkerülje. A tárcavezető közös uniós fellépésben bízik.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

Orbán Viktor: a patrióták nyernek, a liberálisok Brüsszelbe szorulnak vissza, az Mordor vidéke

El fogunk érkezni ahhoz a nagy kérdéshez, hogy az ilyen nagyságrendű problémákkal, mint amilyenekkel a Nyugat most küzd, sikerül-e az ottani politikai rendszereknek a demokrácia keretein belül megoldást találniuk – tette fel a kérdést a miniszterelnök egy interjúban. Beszélt Ukrajna támogatásának várható megcsappanásáról, a tűzszünet esélyéről, a liberálisok és a patrióták küzdelmeiről.

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×