Infostart.hu
eur:
351.67
usd:
306.93
bux:
138364.77
2026. június 22. hétfő Paulina
Eduard Heger szlovák miniszterelnök (j) és Andrzej Duda lengyel államfő kezet fog Pozsonyban 2022. május 11-én.
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Radek Pietruszka

Keményen üzent Moszkvába a szlovák kormányfő

„Szlovákia csak egyetlen módon mászhat ki az orosz energetikai csapdából, meg kell végre szüntetni függőséget a szibériai kőolajtól és földgáztól” – tette közzé Eduard Heger a közösségi hálón.

Amíg a miniszterelnök megbízhatatlan partnernek tartja Oroszországot, addig a szlovák ellenzék vezére, Robert Fico az orosz kőolajvásárlás leállítását óriási hibának tartja, amely szerinte az Amerikai Egyesült Államok kitalációja.

„Évtizedek óta áramlik az orosz földgáz és kőolaj Európába, és még sosem fordult elő, hogy a szállítmányokat politikai okokból bárki is visszautasította volna. Az európai cégek a szerződéseknek megfelelően vásárolták az orosz partnerektől a nyersanyagot, fizették a megállapított árat, a kőolaj- és földgázvezetékek tulajdonosai pedig tranzitdíjat kaptak” – mondta Eduard Heger szlovák miniszterelnök, hozzátéve, hogy ez normális kereskedelmi kapcsolat volt.

Heger felidézte, hogy 2009 telén viszont valami addig elképzelhetetlen dolog történt: Oroszország leállította az Ukrajnán keresztül történő gázszállítást, elvágva ezzel Európa egy részét a szállítmányoktól. A miniszterelnök szerint Szlovákia 13 éve helyesen reagált, és a szakértők néhány hét alatt képesek voltak megoldani, hogy a Barátság-vezetékben mindkét irányban áramolhasson a gáz. Szerinte a helyzet most megismétlődik. „Putyin elnök értelmetlen obstrukciót eszelt ki, hogy rubelben kell fizetni a gázszállítmányokért, és leállította a Lengyelországba és Bulgáriába irányuló szállítást” – tette hozzá Eduard Heger.

A kormányfő megjegyezte,

csak a dezinformációkat terjesztő szlovákiai közeg nem hajlandó belátni, hogy Oroszország megbízhatatlan partner.

Azt mondta, ezért aztán ostobaságokat találnak ki, például azt terjesztik, hogy Ukrajna zsarolja Szlovákiát a kőolaj és földgáz elzárásával. Holott ennek éppen ellenkezője igaz.

Putyin az, aki zsarolja Szlovákiát.

Az orosz energetikai csapdából való kiszabadulás Eduard Heger szerint komoly erőfeszítésekbe és anyagiakba fog kerülni, de Szlovákia ezt az akadályt is legyőzi, úgy, ahogy a 2009-est. „Hiszen most sem egyedül kell megbirkóznunk vele, hanem erős demokráciákkal közösen” – zárta Eduard Heger, aki a hét közepén Andrzej Duda lengyel államfővel is tárgyalt az olaj- és gázimport leállításáról.

A pozsonyi találkozón a szlovák kormányfő úgy fogalmazott, „elkerülhetetlen a leválás, ha szabadok akarunk lenni, és azt akarjuk, hogy ne lehessen zsarolni bennünket”. A szlovák kormányhivatal szerint Lengyelország kész segíteni ebben a helyzetben. Heger hangsúlyozta, Szlovákia számára rendkívül fontos, hogy a lehető leghamarabb elkezdjen működni a Nagykapos-Strachonica gázvezeték, amely lehetővé teszi a Lengyelországból érkező cseppfolyósított földgáz szállítását is.

Másképp látja a helyzetet Robert Fico, az ellenzék vezére. A Smer elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy az Európai Unió következő szankciós csomagjában az orosz kőolaj vásárlásának leállítása is szerepeljen. Úgy véli, ez gazdasági öngyilkosságot jelentene Szlovákia számára, Eduard Hegernek és kormányának pedig az ország saját energetikai érdekeit kellene védenie. Fico az orosz kőolajvásárlás leállítását óriási ostobaságnak, és az Amerikai Egyesült Államok kitalációjának tartja.

Nyitóképünkön Eduard Heger szlovák miniszterelnök (j) és Andrzej Duda lengyel államfő kezet fog Pozsonyban 2022. május 11-én.

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Lőttek Putyin és Trump alkujának, Moszkva Európát fenyegeti – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Moszkva győzni akar, saját céljainak megvalósítását, és nem várja az ukrajnai rendezésről Anchorage-ban aláírt megállapodások teljesülését - jelentette ki Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában. Német és francia törvényhozók az eddiginél jóval határozottabb fellépést sürgetnek az orosz árnyékflotta ellen. A képviselők szigorúbb ellenőrzéseket és az olajszankciókat kijátszó tankerek feltartóztatását követelik, miközben Moszkva már olyan ellenintézkedésekkel fenyegetőzik, mint a katonai kíséret biztosítása vagy akár a hajók aláaknázása - írja az RBC Ukraine. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×